15. İstanbul Bienali’nin Çocuklar İçin Hikaye Kitabı Yayımlandı!

15 İstanbul Bienalinin Çocuklar İçin Hikaye Kitabı Yayımlandı

İKSV, 12 Kasım’a kadar devam eden 15. İstanbul Bienali kapsamında çocuklara yönelik bir ilke imza atarak Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla çocuklar için bir hikaye kitabı hazırladı.

Yekta Kopan’ın yazdığı Gökçe Akgül’ün çizimlerini yaptığı ve yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan’ın üstlendiği kitabın grafik tasarımları Ecehan Toprak’a ait. Kitap ayrıca hazırlık aşamasında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Feyza Çorapçı’nın akademik danışmanlık desteğini aldı.

15 İstanbul Bienalinin Çocuklar İçin Hikaye Kitabı Yayımlandı“Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı” kitabı merak uyandırıcı hikayesi, renki çizimleri, eğlenceli uygulamalı bölümleri ve zengin içeriğiyle çocukları bienal semalarında bir serüvene davet ediyor. Opti ile Pesi İstanbul’da yaşayan iki martı. İstanbul Bienali’nde yolculuğa çıkan bu ikili, çocuklara bienal kapsamında yedi farklı eseri tanıtıyor. Kitapta ayrıca iyi bir komşu teması çeşitli oyunlarla inceleniyor. Kitabın sonunda yer alan sözlük, çocukların güncel sanata dair terimlerle tanışmasını sağlıyor.

İKSV 2015 yılında düzenlediği İstanbul Bienali’nde çocuklara 1987 yılından bugüne düzenlenen tüm İstanbul Bienalleri’nin tarihini anlatan “Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri” başlıklı bir kitap yayınlamıştı. M Kutlukhan Perker’in çizimleri eşliğinde Süreyya Evren ve Bige Örer’in sergilerden seçkiler hazırladıkları kitap, çocuklarda sanata dair merak uyandırmayı hedefliyordu. Bundan farklı olarak Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabı İstanbul Bienali kapsamında çocuklara yönelik hazırlanan ilk “hikaye” kitabı.

 Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabını tüm bienal mekanlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin