Kurmaca İşler Öykü Atölyesi Başlıyor!

Kurmaca İşler Öykü Atölyesi Başlıyor

Kurmaca İşler tarafından düzenlenen öykü atöyleyeleri 21 Ocak Pazar günü başlıyor. Sekiz hafta boyunca devam edecek olan atölyeler Işıl Özgentürk, Gülşah Elikbank ve Sedat Demir’in eğitmenliğinde gerçekleşecek.

Atölyedeki eğitimler boyunca katılımcılar Gülşah Elikbank ile kurgu anlayışlarını yeniden değerlendirirken Işıl Özgentürk’ün eğitmenliğinde karakter ve atmosfer oluşturma hakkında bilgilendirilecekler. Son olarak Sedat Demir tarafından atölye boyunca yazılan öyküler yeniden değerlendirilecek.

21 Ocak-11 Mart tarihleri arasında toplam 24 saat süren atölyelerin katılımcılarına bir de sürprizi var. Atölyeler sonunda üç eğitmen tarafından seçilecek öyküler, Dante Yayınları bünyesinde kitaplaşacak.

Eğitimlerin detaylı prgramı şu şekilde:

1.Hafta: İnsanın yazma eylemiyle, yazınla, anlatı ve kurmacayla ilişkisi.
2.Hafta: Kurmacanın temel ögeleri, gerçeklik soruşturması ve düş gücü. Diğer temel kavramlar. Bir metnin (öykünün) hazırlanma süreci, bu sürecin temel unsurları. Dili doğru kullanarak anlatıda ifade doğruluğu, yalınlık, teknik ve üslup arayışı.
3.Hafta: Kurmacada karakterin önemi.
4.Hafta: Kurmacada karakter oluşturma. Yazıda betimleme, çok anlamlılık, eksiltme ve atmosfer ve bu doğrultuda uygulama.
5. Hafta: Açık Yapıt’ın tanımı üzerinden kurgu.
6. Hafta: Kurgu ve onun temel unsurları. Uygulama ve metin çözümleme.
7. Hafta: Okuduklarınıza ve yazdıklarınıza eleştirel bir bakış açısı sağlayacak özelliklerin ve bu konudaki temel yapıtların kısa değerlendirmesi.
8. Hafta: Dünya ve ülkemiz edebiyatının seçkin ve doğru isimleriyle tanışma ve atölyede uygulama ve metin çözümleme, roman ve öyküde yeni yaklaşımlar doğrultusunda onların diğer sanatlarla olan ilişkileri.

Katılımcı sayısının 20 kişi ile sınırlı olduğu eğitimler için başvurular başladı. Atölyedeki eğitimlerin bir parçası olmak veya daha detalı bilgi edinmek için atölye@kurmacaisler.com  ya da 0538 920 37 49 üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin