Akdeniz Heykeli’ne Yaraşır Görkemli Bir Yer!

Akdeniz heykeli

İlhan Koman’ın Akdeniz Heykeli artık Yapı Kredi Kültür Sanat’ın İstiklâl’deki yenilenen binasında.

Bir süredir kapalı olan Yapı Kredi Kültür Sanat binası eylül ayı itibarıyla yeniden açıldı. Binada dikkat çeken ayrıntılardan biri de Akdeniz Heykeli’ydi.

1964 yılında bir sergiyle açılışını gerçekleştiren, o tarihten bu yana kültür ve sanat hizmeti veren Yapı Kredi Kültür Sanat Binası tarihi dokusuyla görenlerde hayranlık uyandırıyor.

Restorasyon çalışmasının ardından yeniden açılan binada; kitabevi, müze, sergi, kütüphane ve etkinlik alanları bulunuyor.

Dört yıllık çalışmanın sonucu olan bina için, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, “Dört yıl sonra “kendi yerimize dönüş”ümüzden aldığımız ilhamla, varlık sebeplerimizi ve mevcut değerlerimizi gün ışığına çıkarmaya karar verdik. Böylece eski-yeni, geçmiş-gelecek kavramları çerçevesinde tasarladığımız sergiye “Sarmal” adını koyduk. “Sarmal”, 12 başlık altında toplanan Yapı Kredi koleksiyonlarının yeni mekânımızla bütünleşmesinin bir ifadesi oldu. Eserlerin çeşitliliği ve tarihsel dönemlerinin farklılığı önümüze geniş bir yelpaze açtı. Günümüz şairleri ve yazarları da bu eserlerle iletişim kurarak çağımızın sorunlarını kendi yorumlarıyla tartışmaya açtılar. Bir bakıma yayıncılık alanındaki çalışmalarımıza atıfta bulunmuş oldular,”  açıklamasında bulundu.

Akdeniz heykeli

Ülkemize ve sanata olan inancımızın en önemli sembollerinden biri olarak adlandırılan Yapı Kredi Kültür Sanat binasında düzenlenecek ilk sergi “Sarmal” 13 Eylül’de sanatseverlerin izlenimine açıldı ve yıl sonuna kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.

Tülay Güngen, “Sarmal” sergisi için, III. Selim’in müzik defteri, Mihri Müşfik’in otoportresi, 16. yüzyıldan kalma ‘Divan’ eseri, 1529 tarihli deri kaplı el yazması, M.Ö. 146 yılına ait gümüş sikke, Emevi Halifesi Albülmelik’in 696-697 yıllarında bastırdığı altın dinar, Estergon Kalesi Sancağı, Küçük Prens’in 1953 baskısı ile Osman Hamdi Bey, İbrahim Balaban, Abidin Dino, Ömer Uluç gibi ressamların eserlerinin de yer aldığı özel bir seçkinin izlenime sunulduğunu aktardı.

Akdeniz heykeli

İlhan Koman’ın “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi; Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim,” diyerek meydana getirdiği sanat eseri “Akdeniz Heykeli”, Yapı Kredi Kültür Sanat binasının üçüncü katına yerleştirildi.

Akdeniz Heykeli, 1980 yılında Büyükdere Caddesi’nde bulunan Halk Sigorta binasının önüne dikilmiş, daha sonra Galatarasay Meydanı’na taşınmış, oradan da Levent’teki Yapı Kredi binası önüne getirilmişti.

Heykel, 2014’te İsrail Başkonsolosluğu önünde Gazze için yapılan protestolar sonucu zarar görmüş ve kolu kırılmıştı.

Görülüyor ki aradan geçen zaman içinde oldukça yıpranmış olan heykel, Yapı Kredi bünyesinde iyileştirilmiş ve eski hayran olunası haline geri dönmüş.

Akdeniz Heykeli, Sarmal sergisi ve sayısız kitapla buluşmak için eşsiz bir fırsat sizi bekliyor.

https://www.facebook.com/YapiKredi/videos/1890838214275980/

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin