Edebiyata Destek Var!

Edebiyata Destek Var

Birçoğumuzun bildiği gibi yazar adayları için en zor aşama her zaman ilk adımı atmak oluyor. İlk cümleyi yazmak, ilk eseri tamamlamak ve bu eserini ilk kez yayınlatmak için ilk hamleyi yapmak…

Bu aşamada adaylar çoğu zaman, seri üretim yapılır gibi eser basıldığı bu çağda, kendi seslerini duyurabilmek, kendi eserlerini yayınevlerine kabul ettirebilmek için maddi-manevi desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Çoğu zaman da bazı yayınevleri sahip olamadıkları maddi yeterlilikten dolayı “ilk eserleri” basmaktan çekiniyorlar. Belki de sırf bu sebeple edebiyat tarihi birçok güzel eserini daha var edemeden kaybediyor.

İşte bu sebeple “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk eser niteliği taşıyan bir edebiyat eserini yayımlayacak yayınevine maddi destek sağlanıyor.

28 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre bu yönetmeliğin amacı, yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesine, yayımlanmasına, yeni yazarların desteklenmesine yeni yazarların eserlerini daha profesyonel şartlarda yayınlamasına yönelik maddi destek sağlamak ve   bu destekten yararlanmaya ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu destekten faydalanmak isteyen yayınevleri şubat ve ağustos aylarında olmak üzere yılda iki kez başvuruda bulunabilecekler ve başvuru yapılacak ay içinde üç eser için müracat edebilecekler.

Yönetmelik hakkında daha detaylı bilgiye Resmi Gazete’de http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/08/20170826-2.htm linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin