Fotoğraf Ödülü Genç Göçmenin Portresine Verildi!

Fotoğraf Ödülü Genç Göçmenin Portresine Verildi

Taylor Wessing Portre Fotoğrafı Ödülü 16 yaşında, sert bakışlarıyla dikkat çeken Afrikalı göçmenin portresine verildi. Amadou Sumaila adındaki göçmenin fotoğrafı, 2016 Ağustos ayında Akdeniz’i geçmeye çalışırken kurtarıldıktan sonra César Dezfuli tarafından çekildi.

Yarışma hakkında:

Taylor Wessing, uluslararası bir hukuk firması. Taylor Wessing Portre Fotoğrafı Ödülü ise, bu firma tarafından yıllık olarak yeni çalışmaları olan çağdaş fotoğrafçılara veriliyor. Bu ödülü alan sanatçıların fotoğrafları, firma tarafından düzenlenen yarışma sonucu sergileniyor. Yarışma, 1993 yılından bu yana portre fotoğrafçıları için önemli bir platform olmayı sürdürüyor. Taylor Wessing, 10 yıldır yarışmanın sponsorluğunu üstleniyor.
Yarışmayı hakemler yönlendiriyor. Hakemler, katılımcıların kimliğine dair hiçbir bilgiye sahip olmuyor. Portre türünde bireysel ve çeşitli yaklaşımlarla, sergideki tarzların çeşitliliği fotoğrafların ve fotoğrafçıların uluslararası karışımını yansıtıyor.

Taylor Wessing Portre Fotoğrafı Ödülü 1993 yılından beri veriliyor. Bu yıl, yarışma 66 ülkeden 2423 fotoğrafçının ve 5717 fotoğrafın katılımıyla gerçekleşti.

İlk üç portre:

Fotoğraf Ödülü Genç Göçmenin Portresine VerildiLibya’dan 20 mil uzakta çektiği fotoğraf ile Taylor Wessing ödülünü kazanan isim İspanyol fotoğrafçı César Dezfuli. Sanatçı, Ulusal Portre Galerisi’nde gerçekleştirilen törenle 15.000 euro ile ödüllendirildi.

Yarışma hakemleri Dezfuli’nin fotoğrafına dair şunları söyledi: “Dezfuli’nin kompozisyonunun dengesine ve hassaslığına karşı, Sumaila’nın dik bakışları çarpıcı ve sarsıcı. Portre, kaybını, yalnızlığını ve kararlılığını güçlü bir şekilde iletiyor.”
Sumaila, kurtarıldıktan sonra İtalya’da göçmenlere hizmet veren bir karşılama merkezinde geçici olarak kalıyor.

Fotoğraf Ödülü Genç Göçmenin Portresine Verildiİkincilik ödülü, IŞİD’den (Irak Şam İslam Devleti) kaçtığı söylenen, Musul’da otobüsteki bir kadının fotoğrafını çeken İngiliz fotoğrafçı Abbie Trayler-Smith’in oldu. Genç kadının fotoğrafı, insanları Irak’ın kuzeyindeki Hasan Sham kampına götüren otobüs konvoyunda çekildi.

Trayler-Smith, o anı şöyle anlatıyor; “Onu kampa bakarken gördüğümü, onun ve diğerlerinin yüzündeki şaşkınlığı hatırlıyorum. IŞİD’in yönetimi altında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmek beni ürpertti.”

Fotoğraf Ödülü Genç Göçmenin Portresine VerildiÜçüncülük ödülü, Finlandiyalı sanatçı Maija Tammi’nin insan görünümündeki bir robotu fotoğrafladığı “One Of Them Is A Human #1” (Onlardan Biri İnsan) serisine verildi. Bu proje insan olmanın yanı sıra, insan görünümündeki robotları tanıtıyor ve canlı olmanın ne anlama geldiği hakkında sorular soruyor.

Hakemler, konunun insan olup olmadığı konusundaki belirsizliğin, bu portreyi özellikle cazip kılacağını belirterek, portrenin provokatif bir yorum oluşturup oluşturmayacağı konusunda anlaşmazlık içindeler.

Kazanan portreler 16 Kasım’dan 8 Şubat’a kadar Londra Ulusal Portre Merkezi’nde sergilenecek.


Kaynak:
bbc.com/news/entertainment-arts
united-kingdom.taylorwessing.com

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin