İngiltere’de Yeni 10 Sterlin’lerde Jane Austen Yer Alıyor!

ingilterede Yeni 10 Sterlinlerde Jane Austen Yer Alıyor

Gurur ve Önyargı, Mansfield Parkı, Sağduyu ve Duyarlılık, gibi kitaplarından tanığımız ünlü İngiliz yazar Jane Austen’in resmi yeni polimer 10 Sterlin’lerin üzerinde yer aldı.

14 Eylül 2017 tarihinden itibaren tedavüle giren sterlinlerde Jane Austen, ünlü İngiliz bilim adamı Charles Darwin’in yerine geçti. Darphanede basılan ilk para Kraliçe Elizabeth’e verilirken, ikincisi eşi Prens Philip’e, üçüncüsü ile İngiltere Başbakanı Theresa May’e sunuldu.

ingilterede Yeni 10 Sterlinlerde Jane Austen Yer Alıyorİngiltere’de koleksiyonlar yapanlar için büyük öneme sahip olan ilk seri merakla bekleniyor. Daha önce piyasaya sürülen AA01000017 seri numaralı polimer beş sterlin koleksiyoncular tarafından bir müzayede sırasında 4 bin 105 Sterlin karşılığında alınmıştı.

Önceki banknotlara kıyasla daha dayanıklı olan ve üzerlerinde bulunan hologram ve renk değiştiren çizgiler sayesinde daha güvenli olan yeni polimer banknotlar tedavüle girdikten sonra eski banknotların tedavülden kalkması 2018 yılının bahar aylarına kadar sürecek. İngiltere Merkez Bankası (BoE) eski banknotları kademeli olarak piyasadan çekmeye başlayacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin