Meltem Cumbul ile Eric Morris Oyunculuk Atölyesi Başlıyor!

Meltem Cumbul ile Eric Morris Oyunculuk Atölyesi Başlıyor

Eric Morris oyunculuk sisteminin Türkiye resmi eğitmeni olan Meltem Cumbul, Kaçkar Dağları’nda oyuncu ve oyuncu adaylarıyla bir oyunculuk atölyesi gerçekleştirecek.

7-8-9 Eylül tarihlerini kapsayan eğitim, Kaçkar Dağları’nda Avusor Yaylası’nda teknolojiden uzak mavilik ve yeşillik içinde gerçekleştirilecek eğitimde dersler günde 6 saat sürecek ve oyuncular birebir çalışacaklar. On dört kişilik bir katılım kontenjanıyla sınırlı olan atölyeye son kayıtlar 5 Eylül tarihinde yapılabilecek.

Meltem Cumbul ile Eric Morris Oyunculuk Atölyesi Başlıyor Peki nedir bu Eric Morris sistemi, oyunculuk eğitimi nasıl ilerliyor?
Eric Morris tarafından Carl Jung’un alt kimlik kavramı üzerinden seçimsel yaklaşım sistemi baz alınarak oluşturulan bu oyunculuk sisteminde “Enstrüman” ve “İşçilik” adı altında iki ayrı süreç var.

Enstrüman kısmına örnek vermek gerekirse bir müzik aleti olsaydık düzgün çalışmalıydık ki müzik aletini kullanarak müzik çalınabilsin. Yani bir karakteri dönemine,  diğer karakterlerle olan ilişkisine, eserin üslubuna, mekânlarına, kostümün dayattığı zorunluluklarına ve diğer şeylere göre daha iyi bir şekilde yorumlayabilmek için dönüşüme açık bir kendimize ihtiyaç var. Enstrüman sürecinde amaçlanan da kendimizi dönüşüme açık hale getirmek ve karakteri en doğru ve gerçek şekilde yorumlayabilmek.

İşçilik süreci ise zorunluluk, seçim ve seçim yolları olarak üç kısma ayrılıyor. Otuz iki farklı seçim yolunu kapsayan bu süreçle birlikte karakterin gerçekliğini oyuncunun kendisi yaratmayı dener.

Meltem Cumbul üç gün boyunca Eric Morris yöntemlerini kullanarak oyuncularla ve oyuncu adaylarıyla bir araya gelerek önemli bir eğitime imza atacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin