Roman Kahramanları Maltepe Üniversitesi’nde Hayat Bulacak

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali

11-12 Mayıs 2017 tarihlerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesi ile Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi’nin ev sahipliğinde “Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali”  gerçekleştirlecek.

Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın yapacağı festival süresince hayatımızda iz bırakmış birçok roman kahramanı üzerine yazar, eleştirmen ve uzman isimler söyleşiler gerçekleştirecek, lise öğrencileriyle buluşacak.

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı, T.C. Maltepe Üniversitesi, Marmara Eğitim Kurumları ve Roman Kahramanları Dergisi ortaklığıyla düzenlenen “Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali” 11-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Marmara Eğitim Köyü’nde gerçekleştirilecek.

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali
Franz Kafka

Roman Kahramanları: Hepsi ailemizden biri

Dönüşüm’ün Gregor Samsa’sı, Dava’nın Jozeph K.’sı, Şato’nun Kont Westwest’i, Huzur’un Mümtaz’ı, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün Nuri Efendisi… Hepsi bildik, hepsi ailemizden biri… Oysa biz onları usta yazarların düş gücüyle kitap sayfalarında yaşam bulmuş kurmaca kişilikler, yani roman kahramanları olarak tanıdık.

Bu örneklerin yanı sıra, ülkemiz ve dünya edebiyatından öteki roman kahramanlarının bu kadar etkili ve kalıcı olmasının birçok sebebi var. Onları kurgulayıp yaratan yazarların gözlem gücü, sentez yeteneği ve anlatım ustalığı en etkili nedenlerin başında gelir. Sonuçta roman kahramanları gerçek, anlatılan olaylar tanıdık tanıdık oluverir okurlar için…

Roman Kahramanları Edebiyat Festivali

Festivalin Onur Kurulu’nda; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı Başkanı Hüseyin Şimşek ile Maltepe Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Şahin Karasar yer alıyor.

Danışma Kurulu’nun başkanı Doğan Hızlan. Üyeler ise, Prof. Dr. Şahin Karasar, Mehmet Alkan,  Melike Oğuzhan, Adnan Tekşen, Yakup Çelik.

Festivalin Düzenleme Kurulu ise Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Prof. Dr. Gürkan Doğan, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Doç. Dr. Necdet Neydim, Ömer Asan, Metin Celal, Ercan Yılmaz Ve Beyhan Destanoğlu’ndan oluşuyor.

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat FestivaliFestivale davetli yazarlar; Beşir Ayvazoğlu, Metin Celal, Ahmet Cemal, Betül Çotuksöken, İbrahim Dizman, Gürkan Doğan, Doğan Hızlan, Ramazan Korkmaz, Turgay Kurultay, Necdet Neydim, İskender Pala, Tayfun Pirselimoğlu, Kamuran Şipal, Adnan Tekşen, Necip Tosun, Abdullah Uçman, Ercan Yılmaz

İki günlük program boyunca festivalde, “Kafka ve Kahramanları”, “Tanpınar ve Kahramanları”, “Romanda Kahraman Yaratmak” oturumları yanısıra “Liseliler Roman Kahramanlarıyla Buluşuyor başlıklı çalıştay düzenlenecek.

PROGRAM:

11 Mayıs 2017, Marmara Eğitim Köyü, Marma Otel İstanbul

09:30 – Açılış Oturumu: Doğan HIZLAN (Oturum Başkanı)

Açış Konuşmaları:
Prof. Dr. Nabi AVCI
Hüseyin ŞİMŞEK
Prof. Dr. Şahin KARASAR

10:30- Kahve Arası

11:00-12:30

I. Oturum: Kafka ve Kahramanları
Metin Celal (Oturum Başkanı)
Prof. Dr. Turgay KURULTAY
Gonca Özmen
Prof. Dr. Ahmet SARI
Hayriye ÜNAL

12:30-14:00- Öğle Yemeği

14:00-15:30

II.Oturum: Tanpınar ve Kahramanları
Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ (Oturum Başkanı)
Yrd. Doç. Dr. Bahtiyar Aslan
Beşir Ayvazoğlu
Prof. Dr. Abdullah Uçman

15:30-16:00- Kahve Arası

16:00-17:30

III. Oturum: Romanda Kahraman Yaratmak
Ömer ASAN (Oturum Başkanı)
Prof. Dr. Yunus BALCI
İbrahim DİZMAN
Prof. Dr. İskender PALA
Tayfun PİRSELİMOĞLU

19:00 Konser

Besteleriyle Roman Uyarlamaları
Musa GÖÇMEN

20:00 Akşam Yemeği

12 Mayıs 2017, Marmara Eğitim Köyü, Marmara Koleji

10:00-12:30 Çalıştay: “Liseliler Roman Kahramanlarıyla Buluşuyor”

Kolaylaştırıcılar:
Doç. Dr. Necdet NEYDİM
Adnan TEKŞEN

12:30-14:00 Öğle Yemeği

14:00-17:00

I. Çalıştay: Prof. Dr. Gürkan DOĞAN (Kolaylaştırıcı)
II. Çalıştay: Doç. Dr. Necdet NEYDİM (Kolaylaştırıcı)
III. Çalıştay: Adnan TEKŞEN (Kolaylaştırıcı)
IV. Çalıştay: Ercan YILMAZ (Kolaylaştırıcı)

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin