Sizi Yüzleşmeye Davet Eden Bir Sergi: Bana Bak!

Sizi Yüzleşmeye Davet Eden Bir Sergi Bana Bak

Pera Müzesi, çeşitli sanatçıların portreye dair çalışmalarının yer aldığı Bana Bak! “La Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergisine ev sahipliği yapıyor.

Portre, sanat tarihinin en eski üretimlerinden biri. Temelinde, portresini oluşturduğu figüre sadakat gösterip ona en benzeyen imgeyi yaratmak olduğu kadar onu yeniden üretmek yani onu kurgulamak da var.

Sizi Yüzleşmeye Davet Eden Bir Sergi Bana BakBana Bak! sergisinde yer alan sanatçılardan kimileri portrelerin anonimliğine önem veriyor, kimileri de portrenin, meselesinin bir kimliği temsil etmek olduğunu vurguluyor. Sergide yer alan çalışmaların bazılarında bir insan figürünün sergilendiğini görürken bazılarında toplumların ayırt edici sembollerinin temsil edildiğini görüyoruz.

Böylece sergide bir yandan portreye dair normlar sorgulanırken bir yandan da portre, günümüz çağdaş sanat üretimleriyle yeniden ele alınıyor.

Sizi Yüzleşmeye Davet Eden Bir Sergi Bana BakResim, fotoğraf, heykel ve video üretimlerinin yer aldığı bu sergide portreler aslında bir ayna işlevi görerek izleyiciyi toplumsal yapı içerisinde kendisine bakmaya davet ediyor. İzleyici bu şekilde kendisini bir imge olarak nasıl yorumladığı sorusuyla da yüzleşiyor.

7 Aralık Perşembe günü başlayan “Bana Bak!” açılışını küratör Nimfa Bisbe Molin ile gerçekleşen bir sergi turuyla yaptı.

4 Mart 2018 tarihine kadar ziyaret edebileceğiniz sergi hakkında daha detaylı bilgi için www.peramuzesi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin