Avrupa’nın Sanat Tarihi Parmaklarınızın Ucunda!

Avrupanın Sanat Tarihi Parmaklarınızın Ucunda

Avrupa’nın 53 milyondan fazla kitap, video, ses ve görsel arşivine tek bir portaldan ulaşmak ister miydiniz? Eğer cevabınız “evet”se sizi Europeana Collections ile tanıştırmak isteriz.

 Avrupa’nın zengin kültürel mirasını online olarak tüm dünya ile paylaşabilmek için binlerce kütüphane, arşiv ve müze ile birlikte çalışan Europeana Collections, kuş seslerinin kaydından ülkelere göre sınıflandırılmış kartpostallara varana kadar size sonsuz genişlikte bir arşiv sunuyor.

Avrupanın Sanat Tarihi Parmaklarınızın UcundaEuropeana Collections’ın arşivi; müzik, moda, fotoğraf, sanat, I.Dünya Savaşı ve bunun gibi belli ilgi alanlarına göre ana başlıklara ayrılıyor. Ancak sitedeki koleksiyonlar sadece konularına göre tasnif edilmiyor. Zaman aralıkları, sanatçılar, galeriler, eserlerin gösterildiği sergiler ve hatta renkler gibi sınıflandırmalarla da eser taramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Koleksiyona ait eserlere bu başlıklar üzerinden ulaşabileceğiniz gibi sitedeki arama motoruna anahtar kelimeler girerek de zengin arşivden faydalanabilirsiniz.

Avrupanın Sanat Tarihi Parmaklarınızın UcundaSanatseverler, tarih ve sanat tarihi araştırmacıları veya sadece internette verimli vakit geçirmek isteyenler için Europeana Collections’ta 27 farklı dil seçeneği bulunuyor. Ancak Türkçe bu dillere dahil değil. Bu sebeple siteyi bildiğiniz bir yabancı dille kullanmanızı öneriyoruz.

Görüldüğü gibi sitenin maharetleri saymakla bitmiyor. Bu yüzden detaylar için http://www.europeana.eu/portal/en adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin