Oyun, Senaryo Yazarı ve Romancı Kostas Mourselas hayatını kaybetti!

Oyun Senaryo Yazarı ve Romancı Kostas Mourselas hayatını kaybetti

Yunan Oyun Yazarları daimi üyesi, birçok tiyatro oyunu, sinema ve televizyon dizi senaryosu kaleme almış, Yunan edebiyatının roman bağlamında farklı kalemlerinden, 1932 Pire, Yunanistan doğumlu Kostas Mourselas, 85 yaşında hayatını kaybetti.

1951’de hukuk öğrencisi iken dönemin siyasi ve politik davaları kendisine de uğrar ve sorguya alınır. Keman eğitimi alır, tiyatroya yönelir, hukuk eğitimine kaldığı yerden devam eder fakat avukatlık yapma izni almasına az bir süre kala bölümünü terk eder. 1969’a, Yunan Cunta’sı onu serbest bırakana kadar kamu görevinde çalışır. Sonrasında kendini tamamen yazmaya verir. Yaratmak, daha çok yaratmak aşkıyla, Yunanistan, Fransa, Almanya, İngiltere dahil seyirciyle buluşturduğu pek çok tiyatro oyunu kaleme alır, dizi senaryoları yazar. Takvim 1989’u gösterdiğinde “Βαμμένα κόκκινα μαλλιά” kitabı yayımlanır. Türkçede Kızıla Boyalı Saçlar olarak bildiğimiz roman İngilizce, Fransızca, Almanca ve İbrani dilleri ile de buluşur.

Oyun Senaryo Yazarı ve Romancı Kostas Mourselas hayatını kaybettiKızıla Boyalı Saçlar’ın akıllarda iz bırakan kahramanı Luis; yazarı Mourselas’ın hayal gücü ile beslenip olgunlaşan, doğasında bulunan farklı tüm özelliklerin, mürekkebin gücü ile daha da net çizgilerde belirginleştiği ve yazarın tanıdığı biridir.

Kahraman Luis, gerçek hayatın Manolis Autias‘ı dır. Ayvalık doğumludur. 1928’de ailesi ile birlikte Yunanistan’ın Pire limanı yakınlarına göç eder. En büyük aşklarından ikisi deniz ve kitaptır. Sol görüşleri onu karaya mahkum eder çünkü denizci olmasına rağmen, denize açılma izni alamaz. O da böylece ikinci aşkına yönelir. Kostas Mourselas ortaokul son sınıf öğrencisidir o sıralar ve kendisi ile Pire’de okul öğrencilerine kitap satarken tanışır.

Farklı, kendine özgü, zor, bir o kadar zeki Manolis önce yavaş yavaş sonra kalıcı olarak yer eder Mourselas’ın ergen aklında. Çünkü ilkokulu ancak bitirmiş olan Manolis’deki akıl, kıvraklık, her konuda derin bilgi onu büyüler. Her daim aşıktır Manolis, fakat ondaki aşk anlaşılabilir olanın çok dışındadır. Şiir sevdası gibi bir şeydir ondaki, şiire duyduğu anarşik duygu kadar anarşik aşkı arayandır Manolis. Hiçbir yere bağlı kalamaz, hiçbir işe tutunamaz, kafasına eseni yapmak ve onun dikine gitmek dışında yol bilmez Manolis…

Bir gün’ der, Kostas Mourselas bir röportajında; ‘bir gün yine karşılaştığımızda evlendiğini söyler bize Manolis. Nasıl diye sorduğumuzda ise şu cevabı alırız. Bana çok fazla kitap borcu vardı. Ödeyemedi. Gel evlenelim dedi. Kabul ettim. Bu kadar basit!Kesinlikle çağını aşmış, ilgi çekici olduğu kadar cezbeden bir adamdı diye de bitirir Mourselas söyleşiyi.

Ortaokul son sınıf öğrencisi bir gencin aklına yer eden Manolis Autias, yıllar sonra önce Kızıla Boyalı Saçlar’ın roman kahramanı olarak çıkar karşımıza, sonra da ete kemiğe bürünerek aynı isimli tv dizisinde can bulur. Aynı isimde muhteşem sözler eşliğinde şarkısı yazılır, Dalaras seslendirir. Yine Dalaras’ın seslendirdiği “Το Πεπρωμένο” (Pepromeno/Kader) belki de dizi için hazırlanan bu albümün Kızıla Boyalı Saçlar’dan sonra en güzel parçalarından biridir. Kostas Mourselas, aynı zamanda dönemin politik, siyasi ve toplumsal havasını arka fonda çok iyi verebilen yazarlardan biridir.

Mourselas, büyük başarıya ulaştığı bu kitabının ardından pek çok novela ve romana imza atar. Ta Nea gazetesinde pek çok makalesi yayınlanır. 2000 yılında “Κλειστόν λόγω μελαγχολίας” isimli romanı yine Türkçeye kazandırılır;

“Hüzün dolayısıyla kapalıyız!”

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin