Beren ve Lúthien Tasarlandıktan Tam 100 Yıl Sonra Raflarda!

Beren ve Lúthien Tasarlandıktan Tam 100 Yıl Sonra Raflarda

JRR Tolkien kitabı Beren ve Lúthien tasarlandıktan tam 100 yıl sonra raflarda yerini aldı.

Tüm dünyanın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarıyla tanıdığı İngiliz yazar Tolkien’in I.Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra tasarladığı, ölümsüz bir Elf kadınının ölümlü bir adama olan aşkını anlatan romanı tam 100 yıl sonra yazarın 92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenerek geçtiğimiz ay basıldı.

JRR Tolkien’in birçok eserinde bahsedilen, son versiyonu Silmarillion’da yer alan Beren ve Lúthien’de ölümsüz Lúthien’nin babası kızının sevdiği adamla evlenmesine ancak bir şartla müsade eder. Beren’in Sauron’un ustası Karanlık Lord Morgoth’tan bir şey çalması gerekmektedir.

Beren ve Lúthien’in aşklarını ve maceralarını konu alan ve yazarın yaşamından da izler taşıyan romanda Tolkien, I.Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarından etkilenmiştir.

Bir Tolkien uzmanı olan John Garth bir röportajında şöyle demiştir: “1916 yılının sonunda Fransa’dan siper humması ile dönmüştü ve 1916-1917 kışını iyileşmeye çalışarak geçirdi. Çok sevgili arkadaşlarından ikisini Somme Muharebesinde kaybetmişti ve tahmin edersiniz fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da bir enkaz halindeydi. Doğu Yorkshire’da 1917 yılının bir öğleden sonrası Tolkien’nin eşi Edith ormanın içindeki beyaz çiçeklerle örtülü alanda dans etmeye başlar. Bu sahne Beren ve Lúthien’in ana sahnelerinden birine ilham verir.” Ve ekledi: “Tolkien’in orada hissettiği mutluluk bir daha hiç hissetmeyeceğini düşündüğü anlarda hissetmesi gereken türden bir mutluluktur.”

Tolkien bu aşktan ilk kez o yıl The Lay of Leithian romanında bahseder. Hikâyenin üzerinde sonradan defalarca kez değişiklik yapar. Hikâyede değişmeyen tek şey Beren’in ölümlü ve Lúthien’ın ölümsüz oluşuydu.

Bugün Tolkien’nin Edith’i o çiçekler arasında dans ederken görmesinin üzerinden 100 yıl geçmiştir. Tolkien’in Oxford’daki mezar taşının üzerinde Beren, eşinin mezar taşında ise Lúthien yazar.

Kitap, HarpersCollins yayınevi tarafından basıldı ve son Orta Dünya kitabı Hurin’in Çocukları’nın basımının 10.yılında satışa çıkarıldı.


Kaynak: independent.co.uk, tolkiensociety.org

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin