“Portakalı soydum başucuma koydum”

Portakalı soydum başucuma koydum

Bu sefer sahne çocukların! Zorlu Holding tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bir Oyun Bir Hayal’ yarışmasının son başvuru tarihi 31 Temmuz!

‘Bir Oyun Bir Hayal’ çocuklara ‘Sen daha küçüksün anlamazsın, büyüyünce öğrenirsin büyüklerin işine karışma’ ya da usta oyuncunun mükemmel mizahıyla söylediği gibi ‘Sanki apartman yöneticisi olacaksın’  diyenlere sesleniyor: Bırakınız Yapsınlar!

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen bu keyifli yarışma çocukların hayallerini gerçekleştirme amacıyla müthiş işlere imza atıyor. Çocukların yeteneklerini açığa çıkarmak ve onlara özgüvenin ne olduğu konusunda müthiş bir teşvik yaratan yarışmanın başvuruları 22 Mayıs tarihinde başladı ve 31 Temmuz’a kadar devam edecek.

2017-2018 yılı itibariyle ilköğretim üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri olan çocuklar yarışmaya özgün hikayeleriyle başvurabilecekler.19 Eylül tarihiyle birlikte kazananın belli olacağı yarışmanın sonucunda ise birinci olan hikâye üzerine profesyonel bir ekip tarafından bir tiyatro oyunu hazırlanıp Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında sahnelenecek.

Portakalı soydum başucuma koydumGönderilen hikayelerden öncelikli olarak 10 tanesi seçilecek ve aralarında “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun yöneticisi Dr. Asya Çağlar, tiyatro araştırmacısı Hülya Nutku, Özen Yula, Türk sinema  ve tiyatro sanatçısı Şahika Tekand, dramaturg ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Selen Korad Birkiye,  çocuk edebiyatının önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitap kaleme alan Süleyman Bulut ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas gibi seçkin ve alanında son derece yetkin kişilerin bulunduğu jüri tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından kazananlar belirlenecek.

Yarışmada dereceye giren ilk üç hikâyeye sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; üç hikâyenin sahibi de Yaratıcı Yazarlık Eğitimine katılma şansına erişmiş olacak.

Çocukların kabuslarında onları kovalayan canavarları, hayal güçlerinde yarattıkları fantastik karakterleri, toplarını kesen komşu teyzeleri anlatma imkânı buldukları bir hikayeyi, sahnede izleme fırsatı veren bu harika yarışmaya birhayalbiroyun.com adresinden başvuru yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da hikâyelerinizi ulaştırabilirsiniz.

Hepimiz usta oyuncu Kemal Sunal’ın o komik repliğini hatırlıyoruzdur değil mi?

-Apartman yöneticisi olacak sanki?

Ayrıntılar için http://www.zorlu.com.tr/birhayalbiroyun/home.html size yardımcı olacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin