Uçan Süpürge Ödülleri Açıklandı

Uçan Süpürge Ödülleri Açıklandı

Türkiye ve dünyanın tek kadın film festivali olan ‘Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’ 20. yılında birbirinden değerli isimlere ödüllerini takdim ediyor.

Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun (FIPRESCI) jüri göndererek ödül verdiği Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı.

Bu yıl Onur Ödülü’ne layık görülen isim, usta oyuncu Perran Kutman oldu. Sinemanın farklı alanlarından emek veren kadınların başarılarını ve emeklerini görünür kılma amacı taşıyan Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün sahibi ise belgesel sinemacı ve Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin ve Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nin kurucusu ve programcısı Emel Çelebi oldu.

Birlikte olmanın, el ele vermenin kıymetini hatırlatan, ben değil “biz” dediğimiz müddetçe varlığımızın bir bütünlük kazandığını bir kez daha kanıtlayan, edebiyatı ve kalemiyle barışın emeğin yanında olduğu bilinen edebiyatçı yazar Aslı Erdoğan ise bu yıl Uçan Süpürge Tema ödülünün sahibi. Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, Türkiye sinemasında güçlü, sağlam kadınlara yer açmak amacıyla verilen Uçan Süpürge Genç Cadı Ödülü ise genç ve başarılı oyuncu Ecem Uzun’un oldu.

Festivale her yıl olduğu gibi bu yıl da Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, T.C Başbakanlık Tanıtma Fonu, Çankaya Belediyesi, Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ankara Üniversitesi İletişimliler Vakfı (İLEV) ve Sheraton Otel destek veriyor.

Ödüller 23 Mayıs’ta Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin