Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı

Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı

36. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışan filmlerden biri olan “Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı” 12 Mayıs 2017’de vizyona giriyor!

Türkiye, Romanya, Portekiz ortak yapımı olan filmin senarist ve yönetmenliğini Burak Serbest yapıyor. Oyuncu kadrosunda ise Edip Tepeli, Doğa Nalbantoğlu, Açelya Devrim Yılhan, Kıvanç Deniz Yavuz, Suna Selen, Mehmet Esen ve Sema Şimşek yer alıyor.

Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı

Genç yaşında annesi, babası ve kız kardeşini trafik kazasında kaybeden ve defalarca intiharı düşünen Kayra, yaşamdan öyle çabucak vazgeçilemeyeceğini deneyimleriyle anlar. 20 yaşında tüm sevdiklerini kaybeden Kayra, hayata tutunmak için sebepler arar. Geride sadece Datça’da yaşayan ve akıl hastası olan babaannesi kalır. Kayra intiharı düşünür ama platonik aşkı Ezgi gelir aklına. Ezgi’ye duygularını açar ancak reddedilir. Yeniden intiharı düşünür. Yakın arkadaşı Sertaç’la bir karavan kiralar ve yollara düşer.

16 yaşında okuduğu bir romandan esinlenerek oluşturduğu ve yıllarca tekrar tekrar senaryoyu kurgulayan ve sonunda filme aktaran Türk sinemasının genç yönetmeni Burak Serbest, filmi için şöyle diyor: “Bu hikaye bana yaşamın ne kadar değerli ama bir o kadar da bilinmezlerle dolu bir şey olduğunu hatırlatıyor. Yaşam tek bir doğrultuda ilerleyen düz ve basit bir şey değildir. Kayra bütün ailesini kaybeden, geride seveceği ve tarafından sevileceği kimse kalmadığını düşünen bir çocuk. Buna rağmen her ne kadar birkaç kere intihar etmeyi denese de hayatta kalmaya çalıştığı belli. Kayra’yla birlikte hayatın her şeye rağmen kolayca vazgeçilebilecek bir şey olmadığını keşfedeceksiniz. Bu film, bence neden yaşamalıyız sorusuna, sevmek ve sevilmek için cevabını veriyor ve bu cevabı da yirmi yaşındaki bir çocuğun tuhaf karavan yolculuğunda bulmak beni çok heyecanlandırıyor.”

Oyuncularının performansıyla da göz dolduran film 12 Mayıs’ta vizyonda!

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin