Antalya Film Festivali’nden Ulusal Yarışma Kategorisi Kaldırılıyor!

Antalya Film Festivalinden Ulusal Yarışma Kategorisi Kaldırılıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanacak değişikliği açıkladı:

Altın Portakal Film Festival’inde artık “ulusal film yarışma kategorisi” olmayacak.

Antalya’da, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından her yıl sonbaharda düzenlenen Altın Portakal, uluslararası da bir üne sahip. 1964 yılından beri düzenlenen festival, bu yıl 54. kez sinemaseverlere ev sahipliği yapacak ama  büyük bir değişiklikle. Festival artık sadece uluslararası film yarışması bölümüyle devam edecek.

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival için Menderes Türel ve festival komitesi, Akra Otel’de açıklamalarda bulundu.

Festival yönetiminde de değişikliğe gidildi. Festivalin artistik direktörlüğünü Mike Downey, danışmanlığını Mirsad Purivatra, Antalya Film Forum direktörlüğünü de Zeynep Atakan üstlenecek.

Menderes Tünel’in açıklamaları:
 “Antalya’yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz.”
“Daha önce Ulusal ve Uluslararası dallarda yapılan yarışmaları bu yıl birleştirdik. Ulusal bölüm kalktı. Sadece Uluslararası alanda yarışma yapılacak. Antalya’yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz. Antalya’nın güneşinin film üretiminde değerlendirilmesini istiyoruz. Antalya’da film yapımlarına destek veriyoruz. Boğaçayı’nda film platosu ve sinema vadisi kurmak istiyoruz. Bu yıl UNESCO Yaratıcı Film Şehir ağına başvurduk. Dünyada 8 şehir bu ağda bulunmaktadır. Buraya katılarak sinema alanında tanıtım ve işbirliğini kurmuş olacağız.”

“Antalya’nın sinema merkezi olması için prestijli olmasını istiyoruz”
“Daha güçlü bir yarışma programıyla festivalimizi güçlendireceğiz. Ulusal başarılı filmler de bu yarışmada yer alacak. Hem yerli hem yabancı filmler katılacak. Antalya’nın dünyaya açılımını daha güçlü sağlamış olacağız. Küresel bağlarımızı güçlendirerek dünya film endüstrisinin önemli oyuncularından biri olmak amacındayız. Antalya bu konuda dünyanın en büyükleri arasında yer almalıdır. Antalya’nın sinema merkezi olması için prestijli olmasını istiyoruz”

“Çocuk Bölümü, yeni bir izleyici kitlesi oluşturma amacıyla yapılacak. Çocukların vizyonlarını geliştirmek, sanat ve sinemayla sıkı bağlar kurmalarını sağlamak için önemli bir fırsat yaratacaktır. Çocuklara özel film gösterimleri düzenlemenin yanı sıra atölyeler ve sürpriz konuklarla sohbetler düzenlenecek. Film ve Yemek bölümü yeni eklenecek bölümler arasında. Bu bölümde, gastronomiyle ilgili seçilen dört film izlendikten sonra, dört ünlü şef bu filmlerden ilham alarak hazırladıkları tadım menüsünü katılımcılara sunacak” ifadelerini kullandı.

Türel, Altın Portakal geleneklerini yaşatmaya devam edeceklerini, kortejin olacağını kaydeden Türel, en iyi filme 50 bin euro ödül verileceğini açıkladı.

Festivalin artistik direktörü Mike Downey ise “Film festivalinin dünya sinemasına ulaşmasına, uluslararası yazarlara ulaşıp Antalya halkını merkezine almasını istiyorum. Antalya halkına ulaşamayan bir festivalin festival olamayacağını düşünüyorum. Dünyada en iyi sinemacılara ulaşmamız gerekiyor. Benim önde gelen amacım film yapımcıları ile halk arasında iletişimi kurmak” diye konuştu.

Festivalin sanat danışmanı Mirsad Purivatra da “Herkesin festivalle gurur duymasını istiyoruz. Herkes Antalya’yı biliyor. Burayı tanınan bir festival şehri yapma imkânımız var. Yabancıların Antalya’ya gelmesini sağlamamız gerekiyor. Antalya için yeni bir şey yapacağımızı düşünüyorum,” dedi.

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in bu açıklamaları bazı sinemaseverler tarafından olumlu karşılanmazken bu kararın neler getireceği de merak konusu oldu.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin