Yeniden, “A’dan Z’ye Sabahattin Ali”

Yeniden Adan Zye Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin hayatı ve eserleri hakkında Sevengül Sönmez tarafından hazırlanan “A’dan Z’ye Sabahattin Ali” kitabının ikinci baskısı genişletilmiş yeni haliyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Yeniden Adan Zye Sabahattin Aliİlk olarak 2009 yılında basılan kitabın yeni baskısında, Sabahattin Ali’nin pek bilinmeyen özellikleri, ilk kez açığa çıkan kaynaklar doğrultusunda aktarılıyor.

Yapı Kredi Yayınları’nın “okumayı kolaylaştıran yeni tasarımıyla” şeklinde sunduğu kitapta bahsedilen tasarım sayesinde sayfa sayısı azaltıldı.

Sabahattin Ali hakkında yapılan çalışmalar, yabancı dile çevrilen eserlerinin yanında; film, tiyatro ve belgesellerinin listesi genişletildi.

Aynı zamanda yazarın aile arşivinden fotoğraflara da yer verildi.

Yeniden Adan Zye Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna’nın elyazısı taslakları, Sabahattin Ali adını taşıyan cadde ve sokaklar, Sabahattin Ali büst ve heykelleri, Sabahattin Ali Edebiyat Okulu gibi yeni maddeler ve yeni fotoğraflar ikinci baskıda kitaba yapılan eklerden bazıları.

Sevengül Sönmez, “Yeni Baskıya Önsöz”de;

“Sabahattin Ali’nin büyük ve önemli bir yazar olduğu kadar, sosyalist dünya görüşüne sahip, ezilenin hakkını koruyan, kendisini ve çevresindekilerini susturmaya çalışan güçlerle savaşan, iyi ve adil bir dünya için mücadele eden bir aydın olduğunu, yaşarken susturulmaya, baskılarla yıldırılmaya çalışıldığını, ölümünden sonra ise eserlerinin uzun yıllar yayımlanmadığını, ölümünün de hâlâ aydınlatılmadığını unutmamalıyız, “ ifadelerine yer verdi.

Sevengül Sönmez yazısının sonunda çalışmaları için kendisini destekleyen Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali’ye şu sözlerle teşekkür etti:

“Bu kitabın yazılması fikrini ortaya atan ve uzun yıllar boyunca Sabahattin Ali
çalışmalarıma destek veren Filiz Ali’ye bir kez daha sonsuz teşekkürler…”

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin