Sarsılan İmge Pera’da!

Pera Müzesi

Pera Müzesi, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin eserlerini sergileyecek. “Sarsılan İmge” adlı sergi 06 Haziran-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulan bir özel müze statüsünde olan Pera Müzesi, birçok ulusal ve uluslararası eğitim kurumuyla iş birliği yaparak genç sanatçıların yapıtlarının izleyiciyle buluşmasına destek veriyor. Pera Müzesi, bu yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği sergide, halen fakültede eğitime devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecradaki üretimleri, imgenin kavramsal katmanlarını ve üretim süreciyle olan ilişkisini araştırıyor. Sergilenen işler genç kuşak sanatçıların güncel sorgulamalarını yansıtırken görüntü, beden, toplum, bellek, mekân, doğa ve kültürel normlar gibi iç içe geçmiş farklı bağlamların imgeyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Küratör Dilek Karaaziz Şener hakkında

1969 Lefkoşa/Kıbrıs doğumlu Şener, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünden 1992 yılında mezun oldu. 1996’da Yüksek Lisans derecesini, 2011’de Doktor unvanını aldı. 2010’da “Küçük Kara Balık” sergisinin yardımcı küratörü; 2015’de “Bir Savaş Nasıl Hatırlanmalıdır?” sergisinin küratörü oldu. Aynı yıl Kuzey Kıbrıs Meclis Başkalığı tarafından 2016’da tamamladığı Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin proje yöneticiliğine atandı. 2017 yılında, CerModern’de “Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyon – Yarın Bugünden Kurulur”, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Boşluk” ve İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Süleyman Saim Tekcan – Döngüsel Seyir” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Birçok gazete ve dergide sanat yazıları yayımlandı. Uluslararası Eleştirmenler Derneği (AICA-TR) üyesidir. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Felsefesi, Çağdaş Sanat ve Mitoloji dersleri vermekte, Hacettepe Sanat Müzesi müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin