Atatürk’ün Çalınan Hediyesi Rus Dizisinde

Atatürk’ün Çalınan Hediyesi Rus Dizisinde

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Rus kemancı David Oistrah’a hediye ettiği altın kaplamalı, pırlanta süslemeli sigara tablasının çalınması Sovyetler Birliği’nde bir diziye konu oldu

Atatürk’ün Çalınan Hediyesi Rus DizisindeSputnik’in haberine göre, Oistrah, ünlü besteci Dmitriy Şostakoviç, Asaf Messerer, Mariya Maksakova, Natalya Dudinskaya, Abram Makarov, Lev Oborin gibi isimlerle birlikte 1935 yılında Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’de bir konser turuna katılmıştı. Bu davette Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü Sovyet kemancıya altın kaplama ve pırlanta süslemeli bir sigara tabakası hediye ettiği biliniyor.

Yine Sputnik’e göre, 1968 yılında kemancı Oistrah, yurt dışı gezisindeyken, Moskova’daki evinde bulunan pahalı eşyaları çalındı. Çalınan eşyalar arasında Atatürk’ün kemancıya 1935 yılında hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakası da vardı.

Daha sonra hırsızın yakalandığı ve Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’ün başrolde oynadığı ‘Bir Milyon Nasıl Çalınır’ (1966) adlı filmden etkilenildiği de belirtilen habere göre, ‘Asrın soygunu’ olarak nitelenen hırsızlık olayını inceleyen ünlü Sovyet polisiye yazarları Arkadiy ve Georgiy Vayner kardeşler 1972 yılında ‘Minotr’a Ziyaret’ adlı bir roman yazdı. 1987 yılında roman üzerine Sovyetler Birliği’nde aynı isimle dizi de yapıldı. Dizide bir Sovyet müzisyenin pahalı kemanının çalınması konu alınıyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com

Kübra Koçyiğit

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin