Barbaros Oyuk Festivali İçin Geri Sayım Başladı

Barbaros Oyuk Festivali

Urla’nın Barbaros Köyü’nde geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen festival bu yıl 19-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Festivalle yörenin tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerinin yaşatılması amaçlanıyor

İzmirliler çekirdeğe çiğdem, simide gevrek, korkuluğa ise oyuk diyor. Festivale adını veren de işte bu tarla oyukları. Hayvanların ekinlere zarar vermemesi için koyulan oyuklar bu yıl ikincisi yapılacak festivalin çıkış noktası. Barbaros Köyü’nde hazırlıklara bir ay öncesinden başlandı. Evler, dükkanlar, ağaç tepeleri korkuluklarla donatıldı. Sayısı 100’ü bulan korkuluklar “Yılın en güzel oyuğu” unvanı için birbiriyle yarışacak. Üstelik her bir oyuğun ayrı bir hikâyesi var. Yok edilen değerler oyuklarla yeniden simgelenecek.

Barbaros Oyuk Festivali İçin Geri Sayım Başladı103 yıllık Barbaros Köyü, festival sayesinde yörenin kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini korumayı amaçlıyor. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, festivallerin bölgeye, kente ve yapıldığı yöreye katkısının büyük olduğunu hatırlatarak, ‘Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Oyuk Festivali çok güzel ve çok eğlenceli geçmişti. Bu yıl daha coşkulu ve daha güzel geçmesini bekliyoruz. Günümüz koşullarında geçmiş değerlerimizi canlandırmak, dikkat çekmek çok önemli. Geçtiğimiz yıl buradan başlayan kırsal, tarımsal hareketin öncüsü olmak Urla’ya yakışandır. Urla her zaman toprağı, denizi ve doğal harikalarıyla öncü olmuştur,’ dedi.

Eğlenceli festivalin fikir babası ise elbette kadınlar. Köyün kalkınması için kolları sıvayan kadınlar hem hazırlık aşamasında hem etkinlik boyunca bu eğlenceli festivale ev sahipliği yapıyor. Üç gün sürecek festival kapsamında resim, fotoğraf ve el emeği çeyizler de sergilenecek.

19 Mayıs Cuma günü kortej yürüyüşüyle başlayacak olan festival, ziyaretçilere eğlenceli, renkli ve oyuk dolu üç gün vadediyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin