Bilimkurgu Yazarı Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti!

Bilimkurgu Yazarı Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti!

ABD’nin önemli yazarlarından olan ve Yerdeniz serisi, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli gibi bilimkurgu klasiklerinin yazarı Ursula Kroeber Le Guin , 88 yaşında hayatını kaybetti.

Bilim kurgu alanındaki eserleriyle tanınan; Hugo, Nebula, Locus gibi prestijli edebiyat ödüllerini birden fazla kez kazanan Le Guin’in, ABD’nin Oregon eyaletindeki evinde hayatını kaybettiği açıklandı. Yazarın ailesi tarafından yapılan açıklamada, Le Guin’in ölüm nedenine ilişkin bilgi verilmedi ancak sağlılığının son birkaç aydır iyi olmadığı ifade edildi.

Ursula Kroeber Le Guin kimdir?

Ursula Kroeber Le Guin, 1929’da Kaliforniya’da doğdu. Babası ünlü antropolog Alfred Kroeber, annesi ise yazar Theodora Kroeber’dir. Radcliff ve Columbia üniversitelerinde edebiyat eğitimi gördü. 1950’li yıllarda fantastik öyküler ve romanlar yazmaya başladı. 1962’de ilk bilimkurgu öyküsü yayımlandı. 1969’da yazdığı “Karanlığın Sol Eli” romanıyla Hugo ve Nebula Ödülleri’ni aldıktan sonra ün kazanmıştır. 1974 tarihli Mülksüzler’e kadar altı bilimkurgu romanı yazdı. Bu tarihten sonra zaman zaman bilimkurgu öyküleri yazmakla birlikte romanlarında daha ziyade yarı gerçekçi/yarı fantastik temalar işledi. Nebula Ödülleri’ni veren SWFA (Amerika Bilimkurgu ve Fantazi Yazarları Derneği) tarafından 2003’te “Büyük Usta” sıfatına layık görülen 20. yazar olmuştur. Yazdığı fantastik eserlerle de insanları büyüleyen Le Guin, fantazya alanında değerli bir ödül olan Gandalf Ödülü ile de onurlandırıldı. Yazarın eserlerinde ağırlıklı olarak anarşizmin, taoizmin, feminizmin, çevreciliğin ve varoluşçuluğun etkileri görülür. Yazar, 100’den fazla kısa öykü, yedi adet koleksiyon, 13 kitap ve 5 ciltlik çevirinin sahibi.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin