‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ Anadolu Turnesinde!

Bir Delinin Hatıra Defteri Anadolu Turnesinde

Gogol 1833 yılında adım adım deliren bir şizofreni hastasının, Popriçin’in, hikayesini kaleme aldığında tıp literatüründe şizofreni hastalığı kendine henüz yer bulmamıştı. Şizofreni ancak on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru bilimsel inceleme konusu durumuna gelebilmişti. Peki o halde açık bir şekilde şizofreni belirtileri gösteren Poprişçin, küçükken duyduğu gaipten seslerden korkan ve bunları ölülerin sesleri zanneden Gogol muydu acaba?

Usta yazarın paltosundan silkelediği en güzel, en incelikli hikayelerinden biri olan ve dünyanın her yerinde defalarca sahnelenen, geçtiğimiz yıllarda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda fırtınalar estiren, yıllarca kapalı gişe oynayan, usta oyuncu Genco Erkal tarafından da sahnelenen Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Erdal Beşikçioğlu’nun muhteşem yorumuyla ziyafete çeviren Tatbikat Sahnesi oyunun Anadolu turnesi programını geçtiğimiz günlerde duyurdu.

Bir Delinin Hatıra Defteri Anadolu Turnesinde15- 30 Eylül tarihleri arasında Çorlu, Edirne, Trabzon, Ordu, Samsun, İzmir, Manisa ve Bursa’yı ziyaret edecek oyun Cem Emüler’in yönetmenliğinde sahneye konuyor. Turne açılışı 15 Eylül’de Çorlu Kültür Merkezi’nde, kapanışı ise 30 Eylül’de Bursa AKKM Osmangazi Salonu’nda gerçekleşecek.

Günlük formatında yazılan ve okuyucu ile kurguyu ustalıklı bir şekilde baş başa bırakan diliyle küçük bir devlet memurunun hayatını ve deliliğe doğru nasıl gittiğini anlatan eser, Aksenti İvanoviç Poprişçin’in baskıcı sisteme boyun eğmeme çabaları ve yaşadığı psikolojik gelgitler sonucu kendisini İspanya Kralı sanmasına kadar devam eden ve akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulan süreci gözler önüne seriyor.

Program dahilinde oyunun sahneleneceği tüm duraklar ise şöyle;

15 Eylül Çorlu Kültür Merkezi
16 Eylül Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi
23 Eylül Trabzon KTÜ AKM Salonu
24 Eylül Ordu Kültür Sanat Merkezi
25-26 Eylül Samsun Opera Ve Bale Sahnesi
28 Eylül İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
29 Eylül Manisa Fuar Merkezi
30 Eylül Bursa AKKM Osmangazi Salonu

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin