Bir Uluslararası Fotoğraf Sergisi: Fotoİstanbul Beşiktaş!

Bir Uluslararası Fotoğraf Sergisi Fotoİstanbul Beşiktaş

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan yetkin fotoğraf sanatçılarını bir araya getiren Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Sergi Festivali bu yıl da kapılarını 30 Eylül’de açıyor!

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek festival, 22 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Festival; sergilerin dışında paneller, ustalarla sohbet, yuvarlak masa tartışmaları, kitap imza günleri ve portfolyo değerlendirmelerine de ev sahipliği yapacak.

Bir Uluslararası Fotoğraf Sergisi Fotoİstanbul BeşiktaşFotoğrafla insanı, klasiklerle moderni bir araya getiren, ustasıyla amatörünü yan yana bulabileceğimiz, fotoğraf sanatının tüm disiplinlerini ve kategorilerini inceleyerek bünyesinde toplayan festival, geçtiğimiz ilk üç döneminde Türkiye’den ve dünyadan 238 farklı konuğa ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar dünyada ve ülkemizde ünlü fotoğraf sanatçılarını bir araya getirdi ve ilgilileriyle buluşturdu.

Bunun yanında fotoğraf alanında dünyaca tanınmış sanatçılardan; William Klein, Anders Petersen, Atta Kim, Josef Koudelka, Stanley Greene, Ara Güler, Antoine D’agata, Ruud van Empel, Sandro Miller, Nick Brandt ve Andre Kertesz’in çalışmalarını da kapsayan toplam 163 sergiye ev sahipliği yapan festival, yüzlerce portfolyo çalışmasına ve 273 yan etkinliğe imza attı.

Festival bu sene Beşiktaş meydan ve sokakları ile birlikte; Mixer, Ortaköy Yetimhanesi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, çeşitli kültür merkezleri ve Art Galerim Bebek, Fotoğraf Evi ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi birçok mekanda gerçekleştirilecek.

Bir Uluslararası Fotoğraf Sergisi Fotoİstanbul BeşiktaşDünyadaki en prestijli fotoğraf ödüllerinden biri olarak bilinen “Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü” ne sahip fotoğraflar da yine Fotoİstanbul Sergisi’yle birlikte meraklılarıyla buluşacak. Bu yıl “dans eden fotoğrafçı” lakabıyla tanınan Youngho Kangbasta, siyah- beyaz fotoğraflarıyla tanınan Micheal Kenna, son dönemde öne çıkan sanatçılardan Omar Victor Diop, Alex Timmermans, Alejandro Chaiskielbelg, Serge Najyar gibi dünyaca ünlü isimlerin ve yabancı sanatçıların yanında Türkiye’den Ali Alışır, Saygun Dura, Ahmet Elhan ve Çerkes Karadağ gibi isimlerin de sergileri Fotoistanbul 2017’de yer alacak. Ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil’in fotoğrafları da sergide yer alacak ve hakkında söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin sanat yönetmenliğini Atilla Durak, yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci, kürotörlüğünü ise Hüseyin Yılmaz, Katharina Mouratidi, Cosar Kulaksız, Christophe Laloi, Jae Hyun Seok ve Istvan Viragvölgyi üstleniyor. İletişim koordinatörlüğü Ersin İleri tarafından yürütülen festivalde proje koordinatörü olarak Ebru Uluğkay, proje yöneticisi olarak Noyan Sungur yer alıyor.

Bir Uluslararası Fotoğraf Sergisi Fotoİstanbul BeşiktaşFotoİstanbul 2017’nin bu yılki onur konuğu olarak Hollanda seçildi ve bu kapsamda Hollanda’dan beş fotoğraf sanatçısı sergide ağırlanacak. Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke van der Velden, Eddo Hartmann ve Peter Edel sergileriyle festivalde yer alacaklar.

Festival kapsamında gerçekleşecek instagram yarışması Lomography Türkiye ve mobil fotoğraf topluluğu Hart Collective iş birliği ile düzenlenecek. Hart Collective jürisinin yapacağı seçimle finale kalan ve halk oylamasıyla Facebook üzerinden seçilen ilk dört kişi, Lomography Türkiye tarafından çeşitli ödüllerle ödüllendirecek ve ilk 50’de seçilen fotoğraflar Fotoistanbul sergisinde yer alacak.

Festival boyunca Beşiktaş sokaklarında ve seçilen merkezlerde fotoğraflarla insanlar iç içe olacak ve fotoğraf sanatının gücü hayatlarımıza sızacak. Fotoistanbul 2017 sergisi yakında meraklılarıyla buluşurken bazılarımızı da meraklandıracak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin