“Komedi Kraliçesi” Serra Yılmaz İtalya’da Festival Açılışı Yapacak!

Komedi Kraliçesi Serra Yılmaz İtalyada Festival Açılışı Yapacak

İtalya’nın prestijli film festivallerinden MIX Milano Festivali’nde “Komedi Kraliçesi” seçilen ve 12 yıldır kapalı gişe oynadığı oyunlarla İtalyanların sanat aktivitelerine emin adımlarla yerleşen Serra Yılmaz bu kez de 13. Todi Festivali’nin açılışını gerçekleştirecek.

Tek kişilik oyunu ‘Griselidis’ ile İtalya’da 26 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde düzenlenen 13. Todi Festivali’nin açılışını gerçekleştiren ve böylece İtalya prömiyerini yapan Serra Yılmaz, festivalin ardından İtalya’nın farklı sahnelerinde de tiyatroseverlerle bir araya gelecek.

İsviçreli aktivist Griselidis Real’in anıları ve yazılarından yola çıkarak Coraly Zahonero tarafından kaleme alınan oyunda Griselidis Real’i Serra Yılmaz canlandırmaktadır.

İtalyan sinemasında da Türk sinemasında olduğu gibi önemli bir yer edinen Ferzan Özpetek ile çalışan Serra Yılmaz, dil becerisini eğitimine borçludur. Saint Pulcherie ve Saint Benoit’te aldığı eğitimin ardından Fransa’da Caen Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi almıştır. Fransa Kültür Bakanlığı tiyatro sorumlusu Robert Abirached’ten tiyatro dersleri alma imkanı yakalamış, 27 Kasım-1 Aralık 2006 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret eden Papa XVI. Benedictus’un çevirmenliğini yapmıştır. Oyunculuğu kadar çevirmenliği ve öğretmenliği de başarılıdır ki uzun yıllar bütün bu yeteneklerini bir arada sürdürebilmiştir.

Ferzan Özpetek ile de birçok filme imza atan Serra Yılmaz, ülkemizde de birçok film ve tiyatro oyununda özgün oyunculuğu ile göz doldurmuştur.

Özgün, marjinal kimliğiyle dikkatleri üzerine çeken Serra Yılmaz’ın yeteneğiyle “Komedi Kraliçesi” olarak onurlandırılması da festival açılış oyunun tarafından sahnelenmesinin istenmesi de tesadüf değildir, olsa olsa başarıdır.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin