Maltepe Fotoğraf Günleri

Maltepe Fotoğraf Günleri

Maltepe Fotoğraf Günleri ; 10 sergi , 17 sunum ,82 fotoğrafçının katılımı ile Türkan Saylan Kültür Merkezi , İmpladent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği , Çorum Mecitözü Dağsaray Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Maltepe’de başladı, 2 Hazirana kadar izlenebilir.

Programın tümü http://www.maltepefotografgunleri.org/ web sitesinden izlenebilir.

Maltepe Fotoğraf Günlerinin Manifestosu kendini anlatıyor.
“Yereldir ve herkesin katkı ve katılımına açıktır.
Yerel birikimlerin önemine vurgu yapar.
Beynelmileldir, kültürel birikimlerin yerelden beslendiğini bilir.
Fotoğrafın ve fotoğrafçının özgürlüklerini kullanabileceği ortamlar, gelişkinlikler yaratmanın ve biçim, işlev, içerik arayışlarının hiç bir engelle karşılaşmayacağı ilişkiler oluşturmanın peşindedir.
Fotoğrafçı, fotoğraf sever ve diğer yaratıcı disiplinlerin birikimlerinin etkileşimi arayışındadır.
Fotoğrafla buluşmanın aracıdır, fotoğraflı günlerde, Maltepe’de.

Bu bir; Fotoğraf, sergi, sunum, usta, çırak, kavram, akım, sokak, galeri, insan, batı, doğu, güney, kuzey, siz, biz, kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk, öteki buluşmasına davettir.”

Maltepe Fotoğraf Günlerini organize eden ANAFOD İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği çalışmalarını amatör bir ruhla sekiz yılı aşkın bir süredir İstanbul – Maltepe’de sürdürmektedir.

Dernek bütün yıl haftanın iki günü salı ve cuma günleri fotoğraf dünyamızın önde gelen isimleriyle sunum ve söyleşiler yapmaktadır. Bu etkinliklere katılım ücretsizdir. Ayrıca fotoğraf kültürünün yaygınlaşmasını amaçlayan temel fotoğraf bilgileri , ileri çekim teknikleri, fotoğraf düzenleme ve sunma seminerleri de düzenli yapılan etkinliklerden.

2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren dernek , üyelerinin yerel çalışmalara da imza atmasını sağlayarak, Maltepe Sanat Emekçileri, İnci Hanım, Kentte bir Köy Pikniği “Dağsaray”, Maltepe Tren İstasyonu gibi fotoğraf çalışmalarıyla Maltepe yerel birikiminin belgelenmesine de katkı vermektedir .

Derneğin etkinliklerinin takip edilebileceği http://www.anafod.org/ web sitesi incelendiğinden görüleceği üzere ülkemiz fotoğraf sanatının önemli ve önde gelen isimlerinin de ANAFOD çalışmalarına katıldıkları ve destek verdikleri görülmektedir. Ülkemizin fotoğraf birikimini ve çalışmalarını Maltepe’ye taşıyarak Fotoğraf severlerle buluşturmak gibi bir işlevsellikte yerine getirilmektedir.

ANAFOD ayrıca Okullarda ve Fotoğraf Kulüp çalışması yapan kurumlarda, danışmanlık ve eğitim desteği de vermektedir. Çocuklarımızın fotoğraf ile tanışmalarına, fotoğraf üretmelerine, fotoğraf ve görme kültürüne sahip bireyler olmalarına katkı vermeye çalışmaktadır.

ANAFOD etkinliklerini sosyal medyada https://www.facebook.com/groups/anafod/?fref=ts 7500 i aşkın kişi izlemekte, fotoğraflarıyla paylaşımda bulunmaktadır.

Bir çok sivil toplum kuruluşu ile birlikte sosyal sorumluluk projeleri planlandığı ve yaşama geçirildiği de web sitelerinde görülmektedir.

Bir fotoğraf derneğinin üyelerinin; fotoğraf severlerin beklentilerine yanıt verebilecek en önemli etkinliğinin, fotoğraf birikimlerinin hedef kitleye sunulması olduğunu düşünüldüğünden her yıl yıl içi birikimleri sergiler ve sunumlar programı ile sanatseverlerle buluşturuluyor.

Yerinden katılım yaklaşımına sahip dernek, sanat etkinliklerinin ülkemizin bütün yaşam alanlarında yaygınlaşması ve ekmek gibi, su gibi vazgeçilmez olması düşüncesiyle geleceğe umutla bakıyor. Etkinliklerinde bütün sanat dostlarıyla bir arada olabilmeyi arzuluyor.

Ülkemizin kültür ve sanat alanında var olan örgütlenmesinin yeterli düzeyde olduğundan bahsetmek maalesef mümkün değil, var olanlara sahip çıkılması, yenilerinin örgütlenmesi görev olarak önümüzde duruyor

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin