Cevat Çapan ile Odysseia Okumaları Sabancı Müzesi’nde!

Cevat Çapan ile Odysseia Okumaları Sabancı Müzesinde

Sabancı Müzesi, “Ai Weiwei-Porselene Dair” sergisi kapsamında Odysseia okumalarına ev sahipliği yapıyor. 30 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de düzenlenecek olan etkinlik; şair, çevirmen ve akademisyen Cevat Çapan’ın okuma ve yorumlamalarıyla gerçekleşecek.

2002 yılından bu yana Bozcada’da düzenlenen “Ozanın Gücü ve Homeros Okuma Etkinliği”nin mimarlarından olan Prof. Dr. Cevat Çapan, ölümsüz destan Odysseia’ya modern bir yorum getirecek.

Cevat Çapan ile Odysseia Okumaları Sabancı MüzesindeYolculuk teması etrafında düzenlenen okuma ve yorumlamalar Truva Savaşı’ndan sonra ülkesine dönmeye çalışan Kral Odysseus’un on yıllık yolculuğunun anlatıldığı Odysseia Destanı’nın tüm çağları kapsayıcı özelliğini öne çıkarmayı hedefliyor.

Eserleriyle tarihin döngüsel yapısı üzerine düşündürmeyi hedefleyen Ai Weiwei, serginin Odysseia bölümünü kapsayan çalışmalarında Antik Çağ’ın kahramanı Odysseus ile günümüzün sığınmacı krizi arasındaki ilişkiye odaklanıyor. 2016 tarihli duvar kâğıdı çalışması Odysseia’nın asılı olduğu bu bölümde yine Ai Weiwei tarafından Sabancı Müzesi’ndeki sergi için özel olarak üretilen “Mavi-Beyaz Porselen Tabaklar” ve “Sütün Gibi Üst Üste İstiflenmiş Vazolar” sergileniyor.

Cevat Çapan ile Odysseia Okumaları Sabancı MüzesindeSavaş, Harabeler, Yolculuk, Denizi Geçmek, Sığınmacı Kampları ve Gösteriler temalarının betimlendiği bu eserlerde Antik Çağ Yunan ve Mısır rölyefleri kullanılarak günümüz sığınmacı sorununun travmaları yansıtılıyor.

12 Eylül’de başlayan “Ai Weiwei-Porselene Dair” sergisini 28 Ocak 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Katılımın ücretli (Tam: 70 TL, Öğrenci: 50 TL) olduğu okuma etkinliğinde yer kapasitesi sınırlıdır.

Detaylı bilgiye http://www.sakipsabancimuzesi.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin