“Körfez” 1 Aralık’ta Sinemalar’da!

Körfez 1 Aralıkta Sinemalarda

Emre Yeksan’ın ilk uzun metraj filmi Körfez, 1 Aralık’ta “Başka Sinema”nın dağıtımıyla vizyona giriyor. Filmin yapımcılığını, “İstos film” bünyesinde Anna Maria Aslanoğlu üstlendi. Aynı zamanda EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film), Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer aldılar.

Dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yapan filmin ardından, sırayla 25. Hamburg Film Festivali, 41. São Paulo Uluslararası Film Festivali, 14. Sevilla Film Festivali ve Wiesbaden’de 30. Exground Film Festivali’nde gösterimleri yapıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi’nde sinema eğitimi alan Emre Yeksan’a Körfez, ilk gösteriminden bugüne kadar 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo Ödülü ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü kazandırdı.

Körfez 1 Aralıkta SinemalardaÇekimlerine 2016 yılının ağustos ayında başlanan film, seyirciyi Alsancak, Karşıyaka, Göztepe, Çiğli, Bayraklı ve Kadifekale’ye varıncaya kadar bir İzmir turuna çıkartıyor. Bu sebeple bir İzmir filmi olarak da tanımlayabileceğimiz Körfez, yavaş yavaş distopyaya dönüşen bir hikayeyi konu ediniyor.
Körfez 1 Aralıkta SinemalardaFilm, 30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim’in, ailesinin yanına İzmir’e döndükten sonra geçirdiği dönüşümü ele alıyor. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehri felç ediyor ve Selim’in hayatına beklenmedik bir yön veriyor. Selim, daha önce hiç karşılaşmadığı insanların hayatına müdahil olmaya ve İzmir’de yeni bir dünyayı keşfetmeye başlıyor.

Senaryosunu Emre Yeksan ve Ahmet Büke’nin birlikte yazdığı filmin başrolünü Selim karakteriyle Cam Yapraklar ve Bayrak oyunlarındaki performansıyla dikkat çeken, Ulaş Tuna Astepe üstleniyor. Bununla birlikte Abluka filmindeki rolüyle dikkat çeken Ahmet Melih Yılmaz, Sadri Alışık Ödülü sahibi Serpil Gül, Albüm ve Abluka gibi filmlerde rol alan Müfit Kayacan, Masum dizisinde Tunç rolüyle bilinen Cem Zeynel Kılıç, genç tiyatro oyuncusu Damla Ardal ve Yutmak adlı oyunla Afife Jale Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazanan Merve Dizdar gibi başarılı oyuncular filmde rol alıyor.

Körfez 1 Aralıkta SinemalardaFilmin çekimleri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Berlin Film Festivali’nin World Cinema Fund, İsviçre’den Visions Sud Est ve Yunanistan Film Merkezi’nin yapım destekleri ve BluTV’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Filme dair daha detaylı bilgi için http://istosfilm.com/korfez-the-gulf/ veya http://baskasinema.com/gelecek-filmler/korfez linkini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin