Hangi İnsan Hakları?

Hangi İnsan Hakları

Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 13 Aralık Çarşamba günü başlıyor. 17 Aralık’a kadar beş gün sürecek olan festivalde 40’a yakın film gösterimi yapılacak.

Etkinlik İstanbul’da dört farklı mekanda; Aynalı Geçit, Bitiyatro, Mezopotamya Sinema ve Tütün Deposu’nda düzenlenecek ve İHD Diyarbakır şubesinin katkılarıyla 15-17 Aralık’ta Diyarbakır’a, 23-24 Aralık’ta da Van’a kadar uzanacak.

“Hangi İnsan Hakları?” bir film festivalinden çok daha fazlası. Sizi dünyanın dört bir yanında süregelen insani mücadelelerle yüzleştiren geniş çaplı bir düşünce etkinliği aslında. Bu sebeple Türkiye ve dünyadaki en güncel gelişmeleri yansıtırken sadece film gösterimlerine yer vermiyor. Uluslararası konuklarla birlikte insan haklarına dair birçok etkinlik, forum ve söyleyişi de düzenliyor.

Hangi İnsan HaklarıUluslararası kapsamda ağırlanacak olan konuklar arasında Hollanda’dan Reber Dosky, Lübnan’dan Chaghig Arzoumanian, Norveç’ten Zaradasht Ahmed, İsveç’ten Marit Camilla Gisslow, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Beyrut ekibinden Yazan Al-Saadi ve David Habchy yer alıyor.

Documentarist ekibi tarafından düzenenlenen etkinlik barınma hakkı, mültecilik ve yurtsuzluk konularını öne çıkarırken “Evimiz Neresi?” teması etrafında şekilleniyor.

Festival kapsamında Çevre Hakları, Türkiye Nereye? Kadın Hakları, Queer Filmler gibi bölümler de yer alıyor. Özellikle Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılı sebebiyle, son günlerde gündemin merkezinde yer alan, Filistin’in filmlerine büyük ölçüde yer ayrılıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik kapsamında gösterilecek filmler ve içeriğe dair daha detaylı bilgi için https://www.facebook.com/Documentarist sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin