İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali Başlıyor

İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali

Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 3. İstanbul Photobook Festival, 4-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi (FUAM), 3. İstanbul Photobook Festival’i düzenliyor. Festival ile Türkiye’de çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç sanatçıların görünürlüğünü sağlamak; fotoğraf kitabı yayınlayan kurumları, bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi kitabını yayınlayanları bir araya getirmek amaçlanıyor. FUAM atölyelerinde üretilen 100’e yakın fotoğraf kitabının ise yurt içi ve yurt dışı fotoğraf izleyicisiyle buluşturulması hedefleniyor. Festivalin ana mekanları: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı  Yerleşkesi  ve MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu olacak.

Kitaplarıyla 3. İstanbul Photobook Festival’e katılacak olan yayınevleri ve bağımsız yayıncılar:

Akina Books, Anna Chiara Moggia, Aralık, Bandrolsüz, Dog Food, Espas Kitap, Failbooks, Filbooks, Gözaltı Fanzin, Heyt Be! Fanzin, Ka Fotoğraf, Karton Kitap, KODA Kolektif, Lia Nalbantidou, MASA Yayınları, Nordunk Yayınevi, Orta Format, VOID, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, KABK, Hollanda Kraliyet Sanat Akademisi Fotoğraf Bölümü, Kadir Has Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, YTÜFOK, İTÜFK, UFAT.

3. İstanbul Photobook Festival sırasınca izlenecek sergiler:

Versus Art Project’te 29 Mart’ta açılmış olan Yusuf Murat Şen’in “Fading Away” Sergisi.

Poşe’de 07 Nisan’da açılmış olan Ali Taptık’ın “Beyaz Yalanlar” Sergisi.

Mixer’de 19 Nisan’da açılmış olan ve M. Cevahir Akbaş, Bengisu Bayrak, Giorgio Caione, Sinem Dişli, Volkan Kızıltunç, Komet, Aslı Narin, Yusuf Murat Şen, N. Toros Mutlu & Umut Altıntaş ve Serkan Taycan’ın kitaplarıyla katıldığı “Printed 18” Sanatçı Kitapları Sergisi.  Daire Sanat’ta 27 Nisan’da açılmış olan ve Aylin Güngör, Cemil Batur Gökçeer, Coşkun Aşar, Ege Kanar, Erdem Varol, Erhan Can Akbulut, İbrahim Karakütük, N. Toros Mutlu, Valentina Abenavoli, Yusuf Murat Şen, Yusuf Sevinçli ve Yusuke Takagi’inin işleriyle yeralacağı “Son Baskı” sergisi.

NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nda 04 Mayıs’ta açılacak olan David Campany’nin “Rich and Strange” Sergisi.

MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu’nda 05 Mayıs’ta açılacak olan ve Can Tanrıseven, Cansu Yıldıran, Çağla Köseoğulları, Dilara Arısoy, Dinçer Dökümcü, Ekin Kano, Ekin Küçük, Erdem Varol, Haydar Taştan, Okan Pulat, Saadet Çömlekçioğlu, Sevinj Yusifova, Tuğçe Ayerdoğan, Verda Sigura, Yiğit Tanel Kaçar, Zeynep Beler’in işlerinin yeraldığı “FAİL Books 16 Photozines” Sergisi; Burak Dikilitaş, Ekin İdiman, Metehan Özcan, N. Toros Mutlu, Tansel Özalp, Tuncay Dersinlioğlu ve Umut Altıntaş’ın işleriyle yeraldığı “Aralık III”, Sergisi; Dylan Hausthor & Paul Guilmoth, Antoine d’Agata ve Klavdij Sluban’ın işleriyle yeraldığı “Hunger I” Sergisi; Theo Elias, Romy Alizée, Bérangère Fromont ve Chris Shaw’un işleriyle yeraldığı “Hunger II” Sergisi; FUAM Maket Kitap Atölyeleri Kitapları”, “FUAM Maket Kitap Ödülü 2018 Finalist Kitapları” ve “Dünyadan Fotoğraf Kitapları” Sergileri.

FAİL Books’ta 05 Mayıs’ta açılacak olan “FAİL Books Maketten Kitaba” sergisi ve “Zeynep Beler – Emin Yu” ortak kitap sergisi.

Festival mekanları:

Festival Ana Merkezi: Mimar Sinan Salonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Fındıklı Yerleşkesi

Festival Sergileri: MSGSÜTophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi – Tek Kubbe Salonu, Tophane; FAİL Books, Tophane; Daire Galeri, Cihangir; Mixer, Karaköy; Versus Art Project, Beyoğlu; NOKS Bağımsız Sanat Alanı, Kadıköy ve Poşe, Kadıköy.

Konuşmalar ve Seminerler: MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Fındıklı Yerleşkesi.

Kitap Değerlendirmeleri: FUAM, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi.

FUAM hakkında 

FUAM, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde kurulan bir kuruluş. Merkez, 2015-2016 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destekle “Fotoğraf Tasarım, Geliştirme ve Üretim Laboratuvarının Kurulması” projesini gerçekleştirmiş. Merkezin amacı, fotoğraf dünyasında yükselişte olan ve genç fotoğrafçıların ü̈retim ve paylaşım biçimlerinde önemli bir yere sahip “fotoğraf kitabı” olgusunun desteklenmesini sağlamak. Proje kapsamında merkez tarafından; fotoğraf kitabı atölyeleri, sergiler, seminerler, sanatçı konuşmaları ve Türkiye’de ilk defa İstanbul’da gerçekleştirilen “İstanbul Photobook Festival” düzenlendi.

FUAM, Rafal Milach,Ania Nalecka, Nico Baumgarten, Michela Palermo, Remi Faucheux, Matthieu Charon, Marcus Schaden, Frederic Lezmi, Okay Karadayılar, Alex Bocchetto ve Valentina Abenavoli gibi uluslararası fotoğraf kitabı duayenlerinin eğitmenliğinde düzenlenen ve uluslararası katılıma açık 6 atölye ile 60’e yakın maket kitap üretimine destek verdi ve sonrasında bu kitapların sınırlı sayıda sanatçı kitabı olarak baskılarını da üstlendi. Üretilen bu kitaplar daha sonra sırasıyla İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, Arles Fotoğraf Festivali dâhilindeki, Cosmos Arles Books (Fransa), İstanbul Fotoğraf Festivali, Bursa Fotoğraf Festivali, ARTIST Sanat Fuarı ve Polycopies Paris Fotoğraf Kitabı Fuarı’nda (Paris) sergilenerek uluslararası fotoğraf kitabı izleyicisine sunuldu.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin