Nasrettin Hoca’nın Gölgesi “Avanti” İstanbul’da!

Nasrettin Hocanın Gölgesi Avanti İstanbulda

Bu yıl yirminci kez düzenlenmesi planlanan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 13-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Başladığı ilk yıldan itibaren dünyanın en renkli kukla oyunlarına ev sahipliği yapan festivalde Hong Kong ile Türkiye ortak prodüksiyonu “Avanti” ve Kamboçya ön plana çıkacak.

Nasrettin Hocanın Gölgesi Avanti İstanbuldaAvanti” Nasrettin Hoca’nın Çin’de anılan ismi. Kıvrak zeka ve kolektif bilincin simgesi olan Nasrettin Hoca’nın başından geçen hikayelerin gölge oyununa aktarıldığı bu oyun, İstanbul Karagöz Kukla Vakfı ile Çin’in Ming Ri Vakfı’nın ortak çalışması.

Çin’de bir yıl aralıklarla devam eden gösterim, 2017’nin Haziran-Temmuz aylarında Hong Kong’da, toplam 20 performans ile seyirciyle buluştu ve büyük ilgi gördü. Aynı çalışma İstanbul’da 13 Ekim Cuma günü Trump Towers Gösteri Merkezi’nde saat 10.30 ve 13.30’da iki seans olarak sanatseverlerle buluşacak.

Bunun yanı sıra Türkiye’den seyirciler için çok farklı olacak bir teknikle “Kamboçya Gölge Oyunu” sahnelenecek.

Asya gölge oyunları içinde en farklı estetikle sergilenen Kamboçya Gölge Oyunu’nda iki boyutlu kuklalar büyükçe bir meşalenin önünde bir aktörün canlandırmasıyla hareket eder. Aktör dev boyutta deriden yapılmış kuklaları oynatırken bedeni oyunculuk açısından ikiye bölmüş durumdadır. Böylece kuklaların gölgeleriyle anlatılan hikaye seyiciye aktörün bedeninden gösterilir.

Mistik bir deneyim yaşatacak bu performans, 28 Ekim 2017 tarihinde Sahne Pucheri’de Phnom Penh Shadow Theatre tarafından saat 20.30’da sanatseverlerle buluşacak.

Nasrettin Hocanın Gölgesi Avanti İstanbuldaDünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 20 kukla tiyatrosu ekibini İstanbul’da bir araya getirecek festival kapsamında ayrıca Mao Mao tarafından icra edilen Çin Gölge Tiyatrosu ve Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu yer alacak.

Festivalin biletlerine biletinial.com adresinden, Akbank Sanat’ta gösterilecek olan  performansıların biletlerine de biletix.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edilebilirsiniz.

Festivale dair detaylı bilgiye http://www.istanbulkuklafestivali.com/tr/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin