Richard Adams’ın Kişisel Kütüphanesi Açık Artırmada!

Richard Adamsın Kişisel Kütüphanesi Açık Artırmada

Richard Adams’ın, aralarında Jane Austen’in Emma, William Shakespeare’in İkinci Folyo ve James Boswell’in Johnson’un Hayatı isimli kitaplarının ilk baskılarının da yer aldığı kişisel kütüphanesi Aralık ayında açık artırmaya çıkıyor.

2016 yılında vefat eden Richard Adams’ın geniş kütüphanesinde kopyasına nadir rastlanan John Milton’un epik şiiri Lycidas’tan, Jane Austen’ in Emma adlı kitabının ilk baskısına kadar birçok kitap önümüzdeki ay açık artırmada satılacak.

Kitaplarıyla binlerce kişiye ulaşan Richard Adams’ın koleksiyonunda, 1632’de ilk baskısının yapıldığı ve kopyasına nadir rastlanan Shakespeare’nin İkinci Folyo, Boswell’in Johnson’un Hayatı ve bir zamanlar 2. Charles’e ait olan İncil ile 19. yüzyıl İngiliz romancılardan Jane Austen, George Eliot, Charles Dickens ve Anthony Trollope’nin eserlerinin ilk baskıları yer aldı.

Eserler Dominic Winter Müzayede Evi’nde

Kütüphanede yer alan koleksiyon 14 Aralık’ta Dominic Winter Müzayede Evi’nde satışa sunulacak. Adams’ın koleksiyonunda bulunan Austen’in ilk baskı setine 60.000 £ ile 80.000 £ arasında değer biçildi. Adams’ın müzayede evindeki favori kitabı Emma. Adams bu kitabı ilk defa 22 yaşında ordudayken okumuş ve otobiyografisinde şöyle diyor: “Vahiy gibiydi… Birkaç saat sonra kitaba yapışmıştım, Emma’yı okumaya devam edebildiğim sürece nerede olduğum benim için önemli değildi.” Müzayede evindeki yetkililerin söylediğine göre, Adams’ın ölmeden önce okuduğu son kitaplardan biri Emma’ydı.

Lycidas’a, Dominic Winter tarafından £ 50,000-£ 70,000, İkinci Folyo’ya ise 40,000-60,000 pound arasında değer biçildi. Koleksiyondan öne çıkan eserler arasında William Golding tarafından yazılan Sineklerin Tanrısı’nın bir kopyası, Susanna Winters’in Watership Tepesi‘nin yazımında doğrudan bir etkisi olduğunu söylediği Winnie-the-Pooh’un ilk baskı setleri de bulunuyor.

Adams, İngiliz yazar Alan Alexander Milne sayesinde kahramanlarda olduğu gibi hayatın önemini açıkça tasvir edilen, zıt ama karşılıklı karakterlerden öğrendiğini söyledi. Adams’ın Watership Tepesi’nde Kenneth Graheme’nin kitabı Söğütlerdeki Rüzgar’dan yaptığı alıntı şöyle: “Hayatında hiç nehir görmemişti. Besili, kıvrımlı, güçlü hayvan… Hepsi sallandı ve titredi. Işıltılar, parıltılar, pırıltılar, hışırtılar ve girdap, gıcırtı ve kabarcık.”

Adams’ın kızı Juliet Johnson, babasının ilk okuduğu kitapların Thomas Hardy’nin kitapları olduğunu, Define Adası’nı ve Charles Dickens’in de birçok kitabını okuduğunu söylüyor. Çocukken kardeşiyle ona Adams’ın sık sık kitap okuduğundan bahsediyor.

Adams’ın lisans eğitimi savaş nedeniyle yarıda kalmış. Jane Austen’in eserlerini bulmuş ve özellikle Emma’yı ondan önceki ve sonraki birçok asker gibi bir çare ve dayanak olarak görmüş. Ve bu, tüm hayatı boyunca devam etmiş. Richard kitaplar için; “Kitaplar ufku genişleten bir tesellidir, hayatınızdaki çoğu insanın sizden sır sakladığını sizlere söyler ve işler kasvetli hale geldiğinde sizi rahatlatır.” ifadelerini kullanıyor.

Johnson, Adams’ın yazar olarak başarıya ulaştığı zamanın 52 yaşında Watership Tepesi’ni yazdığı ve bu kitapla Carnegie madalyasını aldığı zaman olduğunu söylüyor. Johnson, “Topladığı kitapların çoğu, ölümü sonrasında raflarda bulunana kadar bilinmiyordu. Sanırım o kadar kitabının olduğunu bilmediğimizi söylemek dürüstçe olur. Kitap toplama durumu neredeyse takıntı haline gelmiş.” sözleriyle kitaplardan haberdar olmadıklarını ifade ediyor.


Kaynak: The Guardian/Books

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin