Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri!

Şehirlere Alışamadı Sabahattin Alinin Şehirleri

Bu yıl 25 Şubat’ta 111. yaşına girecek olan Sabahattin Ali için düzenlenen etkinliklerden biri de onun şehirlerle ilişkisine odaklanan bir sergi çalışması.

Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri isimli sergi 14 Şubat-27 Nisan tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Uzun bir tadilat süresinin ardından yeni binasıyla sanatseverleri büyüleyen Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık binası sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in üstlendiği daha sonra Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları tarafından kitaplaştırılacak olan sergi Sabahattin Ali’nin kendi kaleminden anlatımlarıyla kurgulandı.

Yazarın Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirleri ve Berlin’deki yaşamına odaklanan sergi; çeşitli eserler, filmler, fotoğraflar ve müzikler barındırıyor.

Şehirlere Alışamadı Sabahattin Alinin Şehirleriİlk kez bu sergide izleyenlerle buluşacak olan Sabahattin Ali’nin Sivas-Kayseri-Erzincan-Zonguldak gezi notları ve bu gezide çektiği fotoğraflar, Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tuttuğu günlük, Kürk Mantolu Madonna’nın taslakları, Almanya’dan Mustafa Seyit Sutüven’e yazdığı “Mustafa’ya Mektup” şiiri, Nahit Vedat Fıratlı ve Ayşe Sıtkı İlhan’a yazdığı mektuplar ve çok daha fazlası edebiyatseverler tarafından merakla bekleniyor.

Sergi kapsamında ayrıca Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer M. Koç koleksiyonundaki belgeler de yer alacak.

Etkinlik kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen Harf’ten ve Nota’dan dizisinde Sabahattin Ali’nin sevdiği besteler, makamlar 17 Şubat Cumartesi günü saat 19.30’da sahnelenecek.

Daha detaylı bilgi için kitap.ykykultur.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin