Şiir Hatları 10. Seferine Hazırlanıyor!

Şiir Hatları 10 Seferine Hazırlanıyor

10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali 3-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenecek.

Açılış töreni 3 Ekim’de Grand Pera’da Senem Diyici Trio konseriyle gerçekleşecek olan festivalin yine ilk gününde Ahmet Kot’un küratörlüğünü üstlendiği,  Gülten Akın, Cemal Süreya, Rasim Özdenören gibi ünlü yazar ve şairlerin ilk eserleri üzerinden tasarlanan  “İlk Eserler Sergisi” Grand Pera’da edebiyatseverlerle buluşacak.

Bugüne kadar 42 farklı ülkeden 300 şairin katıldığı festivalde bu yıl Türkiye’den 30 genç şair; yurt dışından da İspanya, Almanya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, İtalya, Portekiz, Macaristan, Romanya, Ukrayna, Mısır, Irak, Suriye, Hindistan ve Azerbaycan’dan olmak üzere 20 şair yer alacak.

Onursal başkanlığını Doğan Hızlan’ın gerçekleştireceği festivalin danışma kurulunda Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Oktay Taftalı ve Mehmet Hakkı Suçin  yer almaktadır. Güray Süngü, Handan İnci, Turan Koç, Oktay Taftalı festivale moderatör olarak katılacak.

Şiir Hatları 10 Seferine HazırlanıyorFestival kapsamında; Grand Pera, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi,  Goethe Enstitüsü Kütüphanesi, Mephisto Kafe, İnsan Kitabevi,  Fatih  Pages Kitabevi,  Caddebostan Kültür Merkezi ve Pera Müzesi’nde şiir okumaları, imza günleri ve söyleşiler düzenlenecek.

Bu yıl “İstanbul29” adlı projeyi de bünyesinde barındıran festivalde proje kapsamında uluslararası edebiyat festivallerinin yöneticileri ve ilk eser çeviri edebiyat yayınlayan yayıncılar ağırlanacak.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin artık klasiklerinden olan “Şiir Hatları Vapuru” etkinliği bu yıl da festival kapsamında yer alacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin