Zülfü Livaneli’nin Romanı Çalındı!

Zülfü Livaneli

Hürriyet Gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, bugün yayınlanan “Zülfü Livaneli’nin romanını çaldılar” başlıklı yazısında, Livaneli’nin 2013’te yayınlanan “Kardeşimin Hikâyesi” adlı romanının kopyala yapıştır yöntemiyle çalındığını aktarıyor. 

Yazarın ifadelerine göre; romanın yayıncısı Doğan Kitap’ın editörlerinden Tanıl Yaşar, gittiği bir kitapçıda yeni yazarların kitaplarını karıştırırken fark ediyor durumu. Yaşar, iki romanın giriş cümlelerinin aynı olduğunu, kahramanların isimleri değiştirilip romana birkaç cümle ve bölüm eklenerek yeni bir roman oluşturulduğunu kaydediyor.

Zülfü Livaneli
Kitap kapakları.

Kopya eser, Nursen Karayanız’ın bu yılın başlarında  Kariyer Yayınları’ndan çıkan “Kıyamet Çiçeği” adlı romanı. Kopya eserde Zülfü Livaneli’nin cümleleri farklı bir yazar adı ve kapak ile sunulmuş. Kitabın tanıtımı ise şu şekilde yapılmış: “Adın Sızlıyor Yüreğimde şiir kitabı ve ‘Tuana’dan Mina’ya Kabuksuz Yara’ adlı romanıyla tanınan genç yazar Karayanız, ‘Kıyamet Çiçeği’ ile kendini ispatladı. Ordulu yazarın bu yeni kitabı kapak tasarımından içerik editörlüğüne kadar tam bir profesyonel çalışma.” Ayrıca, kitabın tanıtımı için klip de çekilmiş.

Tek ilham kaynağım Allah

Karayanız, yerel bir internet gazetesinde çektiği klibe dair kendisiyle yapılan söyleşide şunları söylüyor: “Kıyamet Çiçeği adlı kitabıma diğerlerinden farklı olarak fragman çektik Eskişehir’de eski tren istasyonunda. Çok da güzel ilgi gördüm hatta ‘filmini çeksen izlenir fragmanı bu kadar etkiliyorsa kim bilir filminde ne hallere gireriz’ diye yorumlar aldım. Tek bir ilham kaynağım var o da Allah. Bir çok şeyden esinlensem de içime bu eşsiz duyguları veren Rabbim’in bana sonsuz armağanı olduğunu düşünüyorum ve her geçen gün sırf bunun için şükrediyorum hayata.”

İhsan Yılmaz, Karayanız’ın daha önceki iki kitabında da intihal iddialarının olduğunu ve Doğan Kitap yetkililerinin hukuki süreci başlattığını ifade ediyor yazısında.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin