Kültür Sanat Yazarlığı Atölyesi Başlıyor!

Kültür Sanat Yazarlığı Atölyesi Başlıyor

Yetenek uyumaz, mutlaka bir yerden uyanacaktı”

Kültürel ve yaratıcı sürecin ön planda olduğu sektörlerde mevcut potansiyelleri ortaya çıkarmak ya da yeni potansiyeller yaratmak adına sanat, kültür, eğitim gibi alanlarda verimli ve kayda değer birçok çalışma yapan British Council görsel sanatlara kanalize olmuş sanat yazarları için kültür ve sanat yazarlığı atölyesi düzenliyor!

Çeşitli sanat dallarının bir arada bulunduğu etkinlikler dizisiyle birlikte yürütülecek olan bu atölye, British Council’ın düzenleyeceği kültür sanat yazarlığı atölyeleri serisinin ilki olarak karşımıza çıkıyor.

Çağdaş sanat yazarlarına ya da bu konuda yazmak isteyenlere, seslerini en yakından en uzağa kadar nasıl duyurabilecekleri, potansiyellerini nasıl sivriltebilecekleri hakkında eğitimler vermeyi ve onlara yeni vizyonlar kazandırmayı amaçlayan atölye Mixer’ın katkılarıyla hazırlanıyor.

Yazma egzersizleri, tartışma grupları, dersler gibi çeşitli etkinliklerle katılımcılar aktif rol alacakları bir atölye çalışmasına dahil olabilecekler. Ayrıca eleştirel metin yazma, tekniğe hakimiyet, metinsel düzenleme gibi konularda da kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar.

Kültür Sanat Yazarlığı Atölyesi BaşlıyorWhite Review, art-agenda ve documenta 14’ün editörü, Londralı sanat eleştirmeni Ben Eastham‘ın liderliğinde gerçekleştirilecek atölyenin dili İngilizce olacak. Ayrıca katılımcılar ücretsiz bir şekilde bu atölyenin parçası olabilecekler.

Bilgiye bu denli kolay ulaşabildiğimiz ama yazmaya, söylemeye, anlatmaya çok da sıcak bakmadığımız maalesef ortada. Özellikle sanatsal manada eleştirel bir pedagojiye ne yazık ki aşina değiliz. Üretim ve üretimin eleştiriyle beslenmesi perspektifinden yaklaşıldığında bu tarz atölyelerin ciddi manada teşvik edici ve besleyici olduğunu düşünüyoruz.

Küçükken ‘Sen sus, anlamazsın,’ denilen bu yüzden de fikirlerini alt çekmecelerde saklamak zorunda kalan, yazdıklarını çekine çekine sadece arkadaşa, eşe dosta okutan, üretimini sergilemekten son derece korkanlardan mısınız?

Eğer öyleyse bu atölyeyi asla kaçırmayın deriz. Yeteneklerinizi keşfedin, kendinizi geliştirin. Üretin sevgili okur!

10 Ağustos tarihine kadar başvuruları devam edecek olan atölyenin başvuru şartlarına https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/writing-workshop?WT.mc_id=writingworkshop_Mixer adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin