Manuele Fior Çizimleriyle “Onca Yoksulluk Varken”

Manuele Fior Çizimleriyle Onca Yoksulluk Varken

“Size ilk ağızda şunu söyleyebilirim ki, asansörsüz bir altıncı katta oturuyorduk ve bu durum Madam Rosa için, üstünde taşıdığı bütün o kilolar ve sadece iki bacağı yüzünden gerçek bir gündelik yaşam kaynağıydı, derdiyle kederiyle.” cümlesi ile başlayan “La Vie Devant Soi” ya da Türkçe çevirisiyle “Onca Yoksulluk Varken” yayımlanmasının üzerinden 42 yıl geçmiş olmasına rağmen ilgi görmeye devam ediyor.

Manuele Fior Çizimleriyle Onca Yoksulluk VarkenFahişelerin çocuklarının bakımını üstlenen, kendisi de eski bir fahişe olan, toplama kampını görmüş Madam Rosa ile 14 yaşında Arap çocuğu Muhammed’in (Momo) dostluğunu anlatan “Onca Yoksulluk Varken” 1979 yılında Vivet Kanetti tarafından Türkçeye çevrilerek ilk kez Milliyet Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Manuele Fior Çizimleriyle Onca Yoksulluk Varken“Onca Yoksulluk Varken” 1975 yılında yayımlandığında Émile Ajar takma adını kullanan Romain Gary’ye ikinci kez Goncourt Edebiyat Ödülü’nü kazandırır. Kitap, Fransa’da yirminci yüzyılın en çok satan kitabı olur, 22 dile çevrilir. Romandan uyarlanan 1977 yapımı “Madam Rosa”, “En iyi yabancı film” dalında Oscar ödülünü kazanır ve Simone Signoret’in yıldızını parlatır.

Manuele Fior Çizimleriyle Onca Yoksulluk VarkenBunca etki yapan kitaplar unutulmaz. Kahramanları okunduktan yıllar sonra bile okurun elinden tutar. Roman kahramanı çocuklar hiç büyümez. “Onca Yoksulluk Varken”nin çocuk kahramanı Momo da çizgilerde hayat bulmaya devam ediyor.

Manuele Fior Çizimleriyle Onca Yoksulluk VarkenFransız Futuropolis yayınevi 1975 İtalya doğumlu Manuele Fior’un hayal gücü ile “Onca Yoksulluk Varken”i çizgiye taşıyor.

Emile Ajar farklı alanlarda da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Fransız kontrbasçı Renaud Garcia-Fons Şubat ayında yayımladığı albümüne “La Vie Devant Soi” adını vermiş ve bir parçayı “Émile Ajar’ın hümanist anlatısına” ithaf etmiştir:


Kaynak: futuropolis.fr/decouvrez-la-vie-devant-soi

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin