Merhaba Öykü Kahramanları

Merhaba öykü kahramanları

“Her şey sonunda bir kitaba varmak içindir.”
S.Mallarmé

Şaşırttık mı?

Roman Kahramanları dergisi ve internet sitesi olarak yine bir ilk için yola çıktık ve hikâye sanatının, öykü ve öykücülüğün dünyasını da sayfalarımıza taşıdık.

Ülkemizde çeşitli basılı gazete ve dergilerde ve/veya internet üzerinden, birçok yazarın farklı öyküleri yayımlanmakta. Hepsi de çok başarılı. Ancak biz bunun yanı sıra tabiri caizse hikâyeyi derinleştirip bildiğimiz işi yapmak istedik.

Romanın kahramanı olduğu gibi öykünün de bir hatta bazen birden çok kahramanı vardır. Ve bazen, bir romanın kahramanından, çok daha derin iz bırakabilir üzerimizde. Ülkemizde ve dünyada bu kadar önemli ve değerli öykücü varken, her gün yenileri yetişirken, öykücülüğün değerinden sık sık bahsedilirken neden inceleme yazılarının çoğu hatta tamamına yakını roman üzerine yazılıyor? Öykü incelemeleri neden; yeni çıkan öykü kitabı ile yazarının genel tanıtımının pek de dışına çıkamıyor, çerçevesi genişletilerek derinine inilen bir boyuta taşınamıyor? Oysa yazarı tarafından büyük emekle ayrı-ayrı, ince-ince işlenerek yaratılan öyküler ve onların kahramanları da seslerini duyurmak istiyor bizlere. Neden öykülerin ve öykü kahramanlarının da dünyası aynı ciddiyetle mercek altına alınmasın dedik ve Roman Kahramanları dergisinde yaptığımız gibi öykücülerimizin yarattığı kahramana da dokunmak, sesine kulak vermek; kişiliğini, öyküdeki duruşunu irdelemek, acı ve sevincine ortak olmak, dünyasına ayna tutmak ve bize emanet ettiği hikâyesini tüm boyutları ile yansıtabilmeyi istedik.

Bu bağlamda ilk olarak büyük bir ustadan başladık ve Öykü Kahramanları bölümümüzün ilk dosya konusunu Yaşar Kemal olarak belirledik. Kemal’in öykücülüğünün yanı sıra, öykülerinin ve o öykülerde hayat bulan kahramanların dünyasına girdik.

Şimdilik sadece romankahramanlari.com internet sitemizden devam edecek ve her ay Türk ve Dünya edebiyatından bildiğimiz sevdiğimiz yahut tanımak ve tanıtmak istediğimiz yeni öykücü ve öykülerle yenilenecek olan dosyalarımızda ayrıca; novella, hikâye anlatımı, hikâye sanatının gelişimi, öykü ve öykü yazarlarının dünyası, Türk ve Dünya tarihinde öykü ve öykücülerinin konu edileceği, söyleşilerin yapılacağı araştırma ve makaleleri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bölümümüzde elbette serbest öykülere de bol bol yer vereceğiz.

Öykü Kahramanları bölümümüzün edite ve işleyişinden Burcu Polat sorumlu olacaktır. Çalışmalarınızı, araştırma ve yazılarınızı, inceleme ve öykülerinizi bize oykukahramanlari@romankahramanlari.com adresinden iletebilirsiniz.

Gelin birlikte hikâyeleşelim! Çünkü “her şey sonunda bir kitaba varmak içindir.”

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin