Mixer’den yeni bir etkileşim: o+oma+a!

Mixerden yeni bir etkileşim otomata

Düzenlediği sergilerle dikkat çeken Mixer, Karaköy’deki yeni yerinde “o+oma+a” sergisi ile görülmeyi bekliyor.

20 Eylül’de açılış kutlamasıyla başlayacak olan “o+oma+a” 21 Ekim’e kadar Mixer’de sergilenmeye ve ilgilileriyle buluşmaya devam edecek.

Konsepti ile dikkat çeken sergi, adını Otomata teorisinden (Automata Theory) alıyor. Teoride insan- makine arasındaki etkileşim, matematiksel yaklaşımla açıklanıyor.

İnsanla makine arasındaki ilişki yine makinelerin etkisi üzerinden ele alınıyor ve insanları yaşamda farkına varamadığı üretim, işleyiş düzenine doğru sürüklüyor.

Buenos Aires’te ortaya atılmış “Buluşçu Manifesto” artık insanla makine arasında rol değişimi olduğu, gün geçtikçe insanın makineleştiği ve makinelerin de insanlaştığı görüşünü savunuyordu. Buna göre teknoloji ve modern yaşamla üretilen eserler gün geçtikçe yeni şekillere bürünüyordu.  “o+oma+a”da “Buluşçu Manifesto” yeniden ele alınıyor ve bu manifestonun ne kadar çağdaş olduğu sorgulanıyor.

Sergi, günümüzün geleneksel-modern ikilemini karma halde sunuyor.

İnsanın makineye, makinenin insana yaklaştığı günümüzde bu durumun getirdiği karışıklık sanatçıların ürettikleri üzerinden değerlendiriliyor.

Otomata,  günümüzün geleneksel-modern ikilemini bakıp görecek bir çift göz bekliyor.

Sanatçılar arasında, 2017 yılında ArtBizTech tarafından ilki düzenlenen bang.Art Innovation Prix’i kazananlar arasından seçilenler de yer alıyor.

Sergiye katılan sanatçılar:

Ahmet Duru, Ali Elmacı, Ali Şentürk, Alican Leblebici, Ayşe Hilal Ateş, Berk Yüksel, Elif Esen, Evren Erol, Gökçen Dilek Acay, Hasan İlkan Cebeci, Meliha Sözeri, Meltem Şahin, Murat Can Kurşun, Nur Gürel, Oğuz Emre Bal, Özcan Saraç, Özgür Ballı

Detaylı bilgi için www.mixerarts.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin