Roman Kahramanları 34 sayılık arşiv

Roman Kahramanları 34 sayılık arşiv

Roman Kahramanları Dergisi
“Bu dergi dünyada ilk ve tek.”

2010 yılı Ocak sayısıyla yayın hayatına giren Roman Kahramanları Dergisi sekizinci yılını tamamladı. Dergi sürdürdüğü çizgisiyle edebiyat okurları tarafından ciddiye alındı ve Türkiye’de ilk defa denenen bir yöntemle dergi yönetimini ve dosya konularını okurları ve editörleriyle paylaştı. Genel yayın yönetmenliğini Ömer Asan’ın yaptığı Roman Kahramanları Dergisi, alanında oldukça iddialı bir konuma geldi.

9. Yılında, 35. Sayısını hazırlamayı sürdürdüğümüz dergimizde şimdiye kadar Türk ve Dünya edebiyatının saygın eserleri olan 681 roman incelendi. Bu romanlarda yer alan toplam 728 roman kahramanı ve karakterleri 764 makalede kaleme alınarak yayınlandı.

Ayrıca, Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde 2012 yılında Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali başlatılarak, ikincisi 2017 ve üçüncüsü 2018 yılında uluslararası katılımla sürdürüldü. 2019 yılı festival hazırlığımız devam etmektedir.

Dergimizin üstlendiği edebiyatta sürdürülebilir adımlar, 2012 yılında “21 Aralık” tarihinin Dünya Roman Kahramanları Günü olarak ilan edilmesiyle taçlanmış oldu. Aynı yıl İstanbul’da oldukça görkemli bir açılışla 21 Aralık, Edebiyat Festivali’ne dönüştü. 2013 ve 2014 yılında İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Zonguldak ve Trabzon’da “21 Aralık” çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şimdi Türkiye’nin dört bir yanında 21 Aralık’ta Roman Kahramanları Günü kutlamaları için etkinlikler hazırlanıyor ve bu edebiyat günü hızla yayılıyor.

2010 – 2018, 34 Sayılık Arşiv.

Yazı başlıkları, yazarlar ve dizin. 
PDF olarak indirebilirsiniz.

görüntüle/indir

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin