Zorlu Psm’de Aix-en-Provence Heyecanı!

Zorlu Psm’de Aix-en-Provence Heyecanı

Bu yıl 3-22 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Aix-en-Provence Festivali’nin muhteşem eserleri Fransa gösteriminin hemen ardından, üstelik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek kayıttan gösterimlerle 19 Temmuz–16 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Zorlu Açık Hava Amfisinde sizleri bekliyor olacak!

Dünya prömiyerini yapacak olan Carlo Collodi’nin hafızalardan silinmeyen kahramanı Pinokyoyu Joël Pommerat kaleminin güzel librettosuyla birlikte Philippe Boesmans vasıtasıyla opera macerasına taşıyan Pinocchio; ilk defa Mart 1875’te Paris’teki Opéra Comique’te sahnelenen ve yıllara meydan okuyan Carmen, The Rake’s Progress, Don Giovanni ve Erismena gibi eserlerin sanatseverlerle buluşacağı bu heyecan verici etkinlik şimdiden takipçilerini harekete geçirmiş durumda.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra özellikle sinemayı besleyen Cannes Film Festivali ve Tiyatro Festivali Avignon gibi girişimler sayesinde Fransa’nın sanatsal üretkenlik noktasında çok verimli bir ortam haline geldiğini düşünen meraklı sanatsever Gabriel Dusserget bu şahane birliktelikte müziğin eksikliğini fark eder. Bu yüzden ritim ruhunun ve müzikalitenin öncelendiği bir festivalle bu büyülü ortama destek vermek ister. Ardından da Kontes Lily Pastré’nın de katkılarıyla Fransa’nın Aix-en-Provence kasabasında bu festivalin temellerini atar.

Savaşın bitiminden sadece üç yıl sonra yaratılan ve her zamankinden daha yeni bir başlangıcı hedefleyen festival, savaş sonrası ortaya çıkan dünyaya kültürel bir cevap olarak doğmuştur da diyebiliriz. Bunun yanı sıra atölyeleri sayesinde sanatın birçok dalında verdiği eğitimlerle de birçok öğrenci yetiştiren Aix-en-Provence bir akademi görevi de görmektedir.

Kaldı ki kurulduğu ilk yıllarda Venelles’deki tesisle birlikte kostüm ve sahne hazırlıkları ile ilgili oluşturduğu atölyelerle yeni bir dinamizmi beslediğini de göstermiştir ve yıllar içinde operanın kalbinin attığı önemli merkezlerden biri haline gelmiştir.

Bizi son derece heyecanlandıran bu güzel etkinliğin programı ise şu şekilde:

Pinocchio (Philippe Boesmans), by Joël Pommerat
19 Temmuz 2017 // 20:00
Carmen (Georges Bizet), by Dmitri Tcherniakov
26 Temmuz 2017 // 20:00
The Rake’s Progress (Igor Stravinski), by Simon McBurney
02 Ağustos 2017 // 20:00
Don Giovanni (Wolfgang Amadeus Mozart), by Jean-François Sivadier
08 Ağustos 2017 // 20:00

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin