Gümüşlük Akademisi: Gürsel Korat’la “Kurmacanın Yapısı”

Gümüşlük Akademisi: Gürsel Korat’la “Kurmacanın Yapısı”

Bodrum’daki Gümüşlük Akademisi kapılarını bu sefer Gürsel Korat’ın katılımıyla gerçekleşecek “Kurmacanın Yapısı” isimli seminer için açıyor. 4, 5 ve 6 Temmuz’da, Gürsel Korat’ın öncülüğünde kurmacanın yapısına tarihsel bir yolculuğun gerçekleştirileceği etkinlikte kurmacanın ögeleri olan zaman, mekân, karakter ve bakış açısı yolculuğun duraklarını oluşturuyor. Etkinlik kapsamında roman, öykü, senaryo ve oyun metinleri üzerinden yazarın dünyasına bakılacak temel kavramlar üzerinde durulacak ve özellikleri üzerinde tartışılacak.

Gümüşlük Akademisi: Gürsel Korat’la “Kurmacanın Yapısı”Ögeler üzerinde nasıl durulacağını, hangi soruların sorulacağını düşünüyorsanız birkaç örnek verelim:

Kurmacanın tarihsel geçmişi için: Kahraman ile karakterin ayrışma süreci nasıldır? Resim sanatı ile hikâye etmenin ortak yanları nelerdir? Rönesans ve burjuva devrimleri sırasında ortaya çıkan gelişmeler nelerdir?

Karakter için: Karakterin özellikleri nedir ve kahramanla olan ayrılığı nasıl başlar? Bu kavramlaştırma neden yapılmıştır?

Mekân için: Kurmacanın dayandığı mekân nasıl analiz edilir? Yazar mekânı neden önemser?

Zaman için: Bir kurmacanın anlattığı zaman ile kurmacanın içinde devinen zaman arasında nasıl bir ilişki vardır? Zamanın tüm yönleriyle ele alınması ve tartışılması.

Ayrıca seminerde yazarın bakış açısı, tekniği de tartışılacak konulardan olacak ve tüm bu konuların işlendiği seminer tam üç gün sürecek. Dilerseniz ayrı ayrı günlerde katılabilir ya da üç gününün tamamında yer alabilirsiniz.

Peki bu seminer bize ne katacak?

Gümüşlük Akademisi: Gürsel Korat’la “Kurmacanın Yapısı”Edebiyatla ilgilenen ve yazan birisiyseniz bir yazarın gözünden yazarın kurmaca dünyasında yolculuk yapmak, kendi yazılarınızda da size yol gösterecek deneyimlerden biri olacaktır. Sadece okuyucuyum diyenlerdenseniz kitap okurken yazarın teknikleri daha çok dikkatinizi çekecek ve sizi daha dikkatli bir okuyucu olmaya yönlendirecek! O zaman Gümüşlük Akademi Gürsel Korat’la birlikte sizleri bekliyor.

Seminerin ücreti ve daha fazla detayına ulaşmak isterseniz : http://www.umag.org.tr/default.asp?l=tr&kid=3&alt_kid=95&alt_kid1=0&id=103

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin