İstanbul Devlet Opera ve Balesi Yeni Sezon İçin Hazır!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Yeni Sezon için Hazır

İstanbul Devlet Opera ve Balesi yeni sezonda seyircileriyle buluşmak için gün sayıyor! 23 Eylül 2017 tarihinden itibaren seyircisiyle buluşacak olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu sezonun açılış konserini Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirecek.

Konserde “Verdi, Bellini, Donizetti, Massenet, Wagner, Strauss” tarafından bestelenen önemli eserler seslendirilecek. Orkestra şefliğini Roberto Gianola üstlenirken eserlerin solistliğini ise Evren Ekşi ile birlikte topluluğa yurt dışından yeni katılan Hale Soner ve Barbara Fritscher üstlenecek.

Sezonun en çok beklenen etkinliklerinden biri ise Zorlu PSM ile İDOB (İstanbul Devlet Opera ve Balesi)’un iş birliğinin ilk çalışması olarak da nitelendirilebilecek “Gala Konser”.  12 Ekim 2017 Perşembe günü saat 20.00’de yapılması planlanan konserde “Puccini, Bizet, Verdi, Donizetti ve Bellini” gibi bestecilerinin önemli opera parçalarından oluşan repertuvar, Orkestra Şefi Serdar Yalçın tarafından yönetilerek Aylin Ateş, Efe Kışlalı, Murat Güney, Ayşe Sezerman, Hüseyin Likos ve Nazlı Deniz Süren tarafından seslendirilecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Yeni Sezon için Hazır2017-2018 sezonunda ilk defa sergilenecek bazı eserlerin yanında geçen sezon ilgi gören ve sevilen bazı eserler de tekrar sergilenecek.

Öncelikle yeni sezonda ilk defa sergilenecek eserlere bakalım: Shakespeare’ın oyunundan uyarlanan Giuseppe Verdi’nin Falstaff’ı, Ahmet Ümit’in Ninatta’nın Bileziği isimli kitabından uyarlanan Evrim Demirel’in Ninatta, G.F Handel’in  “Apollo ve Defne” operaları;  G Rossini’nin “Stabat Mater”, Carl Orff’un “Carmina Burana” oratoryoları, Verdi’nin Requiem’i, Ç. Işıksözlü’nün “Judith“ isimli balesi, L.Minkus’un “Don Kişot”u ve çocuk oyunu olarak da Mozart’ın Sihirli Flüt (Tamino’nun Rüyası)‘ü sahnede yerini alacak ve seyircilerin alkışlarıyla buluşmayı bekleyecek.

Geçen sezon çok beğenilen, kaçıranlar ya da tekrar izlemek isteyenler için yeniden sahnede yerini alacak bazı opera ve balelerin isimleri ise şöyle : “Selman Ada, Faust”, “Uyuyan Güzel”, “Başka Dünya”, “P. I. Çaykovski, Fındıkkıran”, “B. Britten adlı operaları, La Belle Helene ( Güzel Helen)”.

Ayrıca Dünya Dans Günü etkinlikleri, Seyehatname, Klasik Modernler, Dünya Şiir Günü, Şehir Orman gibi etkinliklerin yanında çocuklar için yapılan “Öylesine Bir Dinleti”, “Kuklacı” gibi etkinlikler de 2017-2018 sezonunda sahnede yerini alacak ve kaçıranlar, tekrar izlemek isteyenler için unutulmaz saatler yaşatmaya devam edecek.

Sevilerek takip edilen konserler ve etkinlikler için daha fazla detay öğrenmek isterseniz  www.dobgm.gov.tr adresine başvurabilirsiniz.

Herkese opera ve bale dolu günler!

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin