Türkiye’nin Bu Yılki Oscar Adayı “Ayla” Oldu!

Türkiyenin Bu Yılki Oscar Adayı Ayla Oldu

Tüm yıl boyunca sinemaseverlerin merakla beklediği Akademi Ödülleri 4 Mart 2018 tarihinde 90. kez sahiplerini bulacak.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’nun (SEK) yaptığı açıklamaya göre “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Türkiye’nin aday adayı belli oldu. 13 farklı filmin değerlendirmesinin ardından seçici kurul Türkiye’yi Can Ulkay’ın yönetmenliğindeki “Ayla” filminin temsil etmesine karar verdi.

Türkiyenin Bu Yılki Oscar Adayı Ayla Oldu“Ay Yüzlü Bir Kız ve Ay Yıldızlı Bir Askerin 65 Yıllık Anlatılmamış Hikayesi” sloganıyla kendini tanıtan film gerçek bir hikayeye dayanıyor: Süleyman Astsubay savaş meydanında 5 yaşında yetim bir Koreli kız bulur. Ayla ismini verdiği bu küçük kızla arasında zamanla baba-kız ilişkisi başlar. 15 ay sonra birliğin Türkiye’ye dönme kararı çıktığında Süleyman Astsubay Ayla’yı bırakmak istemez. Her yolu denese de Kore kanunları Ayla’nın yetimhanede kalmasından başka bir yol bırakmaz. Ancak bu ikili yıllar sonra yeniden buluşmak için birbirlerine söz verirler.

Başrolde Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay’ı izlediğimiz filmin kadrosunda yer alan diğer oyuncular; Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu. Filmin müzikleri de Fahir Atakoğlu’na ait.

Tarihi arka planı ve ilgi çekici hikayesiyle film şimdiden tüm dünyada sinemaseverlerin ilgisini çekmiş durumda. “Ayla”nın bu yıl Oscar aday adayı olmasını özel kılan bir başka husus da kahramanlarının hala hayatta olması.

Güney Kore başta olmak üzere tüm dünyada merakla beklenen filmin ekim ayında vizyona girmesi bekleniyor. “Ayla”nın Akademi Ödülleri’ne aday olup olmadığını öğrenmek için de 23 Ocak 2018 tarihini beklemek gerekiyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin